Sıfır otomobilde yeniden sıra dönemi

Baharla birlikte sıfır otomobillere talebin artması, özellikle dizel ve otomatik vites araçların alımında sıra oluşmasına neden oldu.

Yapılan araştırmaya göre, ÖTV indiriminin bitmesinin ardından global ekonomik krizin de etkisiyle talepte yaşanan düşüş, bahar aylarının gelmesiyle birlikte yerini hem 2. el otomobilde hem de sıfır araçlarda hareketliliğe bıraktı.

Önce 2. elde başlayan talep artışı, son bir ay içinde sıfır otomobillere de yansıdı, vatandaşlar otomobil bayilerini ziyaret etmeye başladı.

Volkswagen'in Konya bayisi Gökmen Otomotiv Satış Müdürü Hakan Tarhanlıoğlu, otomobil firmalarının ve Türkiye'deki distribütörlerin 2010 yılı başından itibaren bir talep artışı beklediklerini ancak, bugünlerdeki talep yoğunluğunun beklentilerin üzerinde olduğunu söyledi.

Özellikle dizel ve otomatik vitesli araçlara yoğun ilgi olduğunu dile getiren Tarhanlıoğlu, ''Küçük sınıf ve dizel otomobillere yoğun ilgi nedeniyle talebi hemen karşılamakta zorlanıyoruz, talepte bulunan müşterilerimize sıra veriyoruz. Yani 'sıfır otomobilde yeniden sıra dönemi başladı' diyebiliriz. Almanya'daki fabrika, Türkiye'de ortaya çıkan talebe şu an yetişemiyor'' diye konuştu.

Tarhanlıoğlu, fabrikaların böylesi bir talebe hazırlıksız yakalandığını kaydetti.

Alışılmışın aksine manuel yerine otomatik viteslere ilginin şaşırtıcı olduğunu da vurgulayan Tarhanlıoğlu, ''Yollarda araç yoğunluğu arttıkça otomatik vitese ilgi de beraberinde artıyor. Otomatik vitesli otomobillere ilgi artışının bir nedeni bayanların büyük çoğunluğunun otomatik vites tercih etmesi'' dedi.Renault'un Konya bayisi Konya Motorlu Araçlar A.Ş. Satış Müdürü Adem Ödev ise sıfır otomobillerde genel bir talep artışının söz konusu olduğunu söyledi.

Ödev, 2010 yılının ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre satış adetlerinde artış gözlemlediklerini belirterek, ''Piyasalardaki genel olumlu durum sıfır otomobil satışına yansımış görünüyor. Bizim ürün gamımızda yer alan Symbol ve Fluence gibi orta sınıf dizel otomobillere özellikle yoğun ilgi var. Örneğin şu an dizel Symbol otomobil için 15-20 gün içinde teslimat yapıyoruz. İleri tarihli teslim kampanyalarıyla müşterilerimiz indirimlerden yararlanarak daha uygun şartlarda ortalama bir ay içinde araçlarını teslim alıyorlar'' diye konuştu.

Konya'da ikinci el lüks otomobil alım satımı yapan Has Otomotiv firmasının sahibi Rıfat Çenesiz ise ikinci el otomobillere ilginin de son dönemde önemli oranda artış gösterdiğini söyledi.

Çenesiz, piyasada kilometre ve boya durumu iyi olan ikinci el otomobil bulmakta zorlanıldığını, uzun süredir genel ekonomik duruma paralel durgunluk yaşayan 2. el otomobil sektöründeki hareketliliğin sevindirici olduğunu bildirdi.

BİZE ULAŞIN