Haber turu

Microsoft, gençleri sömürmekle suçlandı
DÜNYANIN
en büyük yazılım şirketi ABD'li Microsoft, Çin'de ergenlik çağındaki insanları sömürmekle suçlanıyor. New York'taki Ulusal Emek Komitesi'nin raporuna göre Microsoft, ürünlerini Çin'in güney eyaleti Guangdong'daki Kye fabrikasında imal ettiren ABD firmalarının arasında yer alıyor. Raporda, bu fabrikanın ergenlik yaşındaki kişileri çalıştırdığı ve onları sömürdüğü belirtiliyor. Fabrikanın "stajyer öğrenci" adı altında 16-17 yaşlarında hareket özgürlüğü kısıtlanmış yüzlerce genci günde 52 cent karşılığı haftanın 6-7 günü 15 saat çalıştırdığı kaydedilen raporda, fabrikada çalışan genç kadınların da fabrikanın güvenlik görevlilerinin tacizine uğradığı ifade ediliyor.

HP hakkında rüşvet soruşturması açıldı
ALMAN otomotiv üreticisi Daimler, hakkında açılan rüşvet davasında 185 milyon dolar ödemeyi kabul ederken şimdi de ABD'li teknoloji şirketi Hewlett- Packard (HP) hakkında rüşvet suçlamasıyla soruşturma açıldı. Alman ve Rus makamları, HP yöneticilerinin Rusya Federasyonu Başsavcılığı tarafından açılan 35 milyon euroluk bir ihaleyi kazanmak için 8 milyon euro rüşvet verdiği iddialarını araştırıyor. Bilgisayar malzemesinin Başsavcılığa Almanya'daki bir HP şubesi vasıtasıyla satıldığı belirtiliyor.

HSBC hesaplarında kara para incelemesi
HSBC'NİN
79 bin müşterisine ait 127 bin hesabıyla ilgili veri tabanının eski bir banka çalışanı tarafından çalınmasının ardından Fransa, vergi kaçakçılığı şüphesi bulunan müşterilerle ile ilgili inceleme başlattı. Çalınan bilgilerin şifrelerinin çözüldüğünü belirten Fransız savcı Eric de Montgolfier, veriler arasında 8 bin 231 Fransız'ın hesabına rastladıklarını, vergi kaçakçılığı ve kara para aklama olasılıklarının, oluşturulan özel bir araştırma grubu tarafından incelendiğini söyledi.

Çin ekonomisi yüzde 11.9 büyüdü
ÇİN ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.9 büyüyerek, GSYİH son üç yılın en hızlı büyümesini kaydetti. Büyümenin hızı Çin üzerinde yuanın değer kazanması ve faiz artırımı dahil olmak üzere sıkılaştırma önlemlerini düşünme baskısı getirdi. Çin Ulusal İstatistik İdaresi, Gayri Safi Milli Hasıla'nın bu dönemde 1.19 trilyon doları bulduğunu açıkladı. Bu, Çin'in ekonominin yüzde 13 büyüdüğü 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği en yüksek büyüme oranı oldu.

BİZE ULAŞIN