İşsizlik zirvesinde 'Türk' kavgası

365 oda ve borsa başkanının katıldığı istişare toplantısında Van Ticaret Odası Başkanı'nın, Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınaması üzerine kavga çıktı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altındaki 365 oda ve borsa başkanının katıldığı istişare toplantısında Van- Samsun gerilimi yaşandı. Bazı işadamlarının, Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı kınaması kavgayla noktalandı. Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, "Bölücülük yapıyorsunuz" diyerek, kürsüde konuşma yapan Van Ticaret Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu'nun üzerine yürüdü. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu, "Baykal, 15 yıl sonra kentimize geldi. Ne vali ne de belediye başkanı ile görüştü. Ortam gerildi, yumurtalı saldırı oldu. Tabiî ki bu saldırıyı kınıyoruz. Ancak, Van'a ilişkin yorumlar ilimizi lekeliyor. Turizm sezonunda turist gelmez oldu. Samsun'da Türk'e yapılan saldırıyı da kınıyoruz. Bu olaylar birlik ve beraberliğimize zarar veriyor. Türk'e yapılanı şiddetle kınıyoruz. Artık güven ortamı oluşmalı" diye konuştu. Kandaşoğlu'nun konuşması sürerken, Karataş, ayağa kalkarak, "Bu kürsüden bölücülük yapma. Ahmet Türk'ü savunacak yer burası değil. Git o partiye katıl" diye bağırdı. Bazı işadamları da Karataş'a bağırmaya başladı. Karataş'ın kürsüde bulunan Kandaşoğlu'nun üzerine yürümesi salonda tansiyonu yükseldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu," Arkadaşlar sakin olun. Herkes görüşlerini açıkça dile getirebilir" diyerek araya girdi. Kandaşoğlu ve bir grup işadamı dışarı çıkarıldı. Hisarcıklıoğlu, Kandaşoğlu ve Karataş'ı barıştırdı. Ancak, sinirler yatışmadı. Bir grup işadamı tepki amacıyla otobüs kiralayarak geçmiş olsun ziyareti için Ahmet Türk'ün evine gitti.

'HADDİNİ AŞTI'
Kandaşoğlu, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Arkadaşımız haddini aştı. Biz siyasi parti temsilcileri değiliz. Bölücülük yapmıyoruz. Baykal'a yapılan da, Türk'e saldırı da doğru değildi. Temel sorunumuz da bu. Birbirimizi dinlemiyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN