"İstanbul'a 3'üncü havalimanı için en az 20 milyon yolcu lazım"

İSG CEO'su Gökhan Buğday'a göre İstanbul'a üçüncü havalimanı hemen gerekli değil

İSTANBUL'A üçüncü havalimanı yapılmasının şart olduğunu belirten İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) CEO'su Gökhan Buğday, ancak bunun hemen şimdi gerekli olmadığını söyledi. Üçüncü havalimanı yapılması için en az 56 milyon civarında yolcu gerektiğini fakat şu anda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen'i kullanan toplam yolcu sayısının 36.6 milyon olduğunu söyledi. Bunun için de İstanbul'daki yolcu sayısının 20 milyon daha artması gerektiğini ifade eden Buğday, "Şu dönemde böyle bir proje yapılırsa uzun dönem atıl kalabilir. Bunun da ülkeye bir maliyeti olur" diye konuştu. Londra'daki havalimanlarından her yıl 130 milyon yolculuk olduğunu belirten Buğday, 4 havalimanın bu trafiği rahatlıkla kaldırdığına dikkat çekti. Sabiha Gökçen'in yeni pist inşaatının da 500 milyon dolara mal olmasını beklediklerini ifade eden Buğday, "Bu pist 3,5 km uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde olup Airbus A380'in inişine uygun olacak. Ayrıca pistin inşasında özel bazı teknolojileri kullanılması gündemde. Eğer bunlara karar verilirse maliyet daha da değişebilir" dedi.

TERCİH EDİLİYORUZ

Sabiha Gökçen'in bu yılın ilk üç ayında yolcu sayısını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 96 arttırarak 2 milyon 201 bin 573'e ulaştıklarını belirten Buğday, 2009 yılında yolcu sayısını bir önceki yıla göre yüzde 52 arttırarak 6 milyon 640 bine çıkardıklarını ifade etti. Gösterilen performanstan memnun olduklarını, bu artışın gerçek anlamda bir rekor olduğunu kaydeden Buğday, ''Rekor bir sürede inşa edilen havalimanımız, teknolojik altyapısı, ulaşım kolaylığı, yer hizmetlerinin kalitesi, konforlu oteli ve her zevke hitap eden alışveriş alanlarıyla yolcuların tercih ettiği bir havalimanı oldu'' dedi. THY'den sonra Star Alliance üyesi bir diğer havayolu olan Spainair'le de işbirliği yaptıklarını ve havayolunun her gün Barcelona'ya sefer düzenlediğini kaydeden Buğday, yeni işbirlikleri ve atılımlarla hedeflerine her geçen gün daha da yaklaştıklarını ifade etti.

Dünyada 60 noktaya uçuyoruz
İSG'DEN halen Türkiye'de 21, dünyada ise 60 noktaya uçuş gerçekleştirildiğini ifade ederek, Nisan ayı başından itibaren dünyanın sayılı havayolu şirketleriyle anlaşarak havalimanına yeni destinasyonlar kazandırdıklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN