Yunanistan paketi görüşmek için AB ve IMF'nin kapısını çaldı

30 milyar euroluk yardım paketinden yararlanmak için başvuruda bulunan Yunanistan, AB, IMF ve ECB'den oluşan bir delegasyonu ekonomik programını konuşmak üzere Atina'ya davet etti

Yunanistan'ın AB ve IMF'den almayı planladığı yardımın miktarı kadar nasıl alacağı ve bloke edilme riski olup olmadığı yönündeki soru işaretleri pazartesi günü son bulacak. Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinden oluşan bir delegasyon pazartesi günü Atina'ya çıkarma yaparak Yunanistan'ın 2010-2012 dönemine ait ekonomik programını masaya yatıracak. Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinou, AB Komisyonu ve IMF'ye gönderdiği mektupta Atina yönetiminin Euro Bölgesi maliye bakanlarının 11 Nisan'da kararlaştırdığı 30 milyar euroluk yardım paketinden faydalanmak için uygulanacak ekonomik programı müzakereye hazır olduklarını belirtti. Papaconstantinou, söz konusu program üzerinde AB, IMF ve ECB ile ortak bir çalışma yürüttüklerini belirterek, programın ihtiyaç olması halinde mali yardımla desteklenebileceğini kaydetti.

TAHVİL FAİZİ ARTTI

Piyasalardaki güven kaybına paralel olarak mali yönden sıkıntı içindeki Yunanistan'da borçlanma maliyeti yeniden artmaya başladı. Yunanistan ile Almanya arasındaki 10 yıllık tahvilin faiz oranları arasındaki fark yüzde 3.9'dan yüzde 4.2'ye çıktı. Yunanistan'ın, Euro Bölgesi ülkelerinden 30 milyar euroluk destek almasına rağmen tatmin olmayan mali piyasalar, Yunanistan'dan daha çok risk primi talep ediyor. AB Komisyonu'nun ekonomi ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Yunanistan için iflasın seçenek olmadığını yinelerken Almanya'nın Yunanistan'a aktarılacak kredinin serbest bırakılmasında verdiği taahhütten şüphe duymadığını söyledi.

BİZE ULAŞIN