Maliye, ette fiyat artıran spekülatörü takibe aldı

Bakan Eker, et fiyatları ile ilgili olarak besilik hayvanda sıkıntı olmadığını, spekülatörleri de Maliye'nin takip ettiğini söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarındaki artış konusunda, Türkiye'de kasaplık, besilik hayvanda herhangi bir sıkıntı bulunmadığını belirterek, "Yeteri kadar kesilecek hayvan var" dedi. Aşırı derecede kâr etmeye yönelik eğilimler, teşebbüsler olduğunu belirten Eker, Maliye Bakanlığı'nın spekülasyon çabası içerisinde olanlarla ilgili gerekli tedbirleri aldığını, çalıştıklarını ifade etti. Eker, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin ziraat mühendisi alımına ilişkin düzenlenen törende, gazetecilerin et fiyatlarındaki artışa ilişkin sorusunu yanıtladı.

ET BALIK KURUMU DENGELİYOR

Geçmiş yıllarda girdi fiyatlarına rağmen et fiyatlarında artış olmadığına işaret eden Eker, "Enflasyona göre biraz daha düşüktü. Onun belli bir miktar yükselmesini geçen zaman içerisinde biz izledik. Ama anlaşılıyor ki bu durumu fırsat bilip bundan aşırı derecede kâr elde etmeye yönelik bir takım eğilimler ve teşebbüsler var. Bununla ilgili Et Balık Kurumu halen piyasanın altında 14,5 - 15 TL'ye kesim yapıyor" dedi. 1989 yılından bu yana Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda işe toplu alım yapılmadığını da belirten Mehdi Eker, "Bizim dönemimizde 15 bin eleman alımı yaptık. Ekonomik krize rağmen Türkiye'de tarım sektörü büyümeye devam ediyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN