IMF'nin acı reçetesine hazırlan

Yunanistan, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan 45 milyar euroluk acil kurtarma paketi çalışmalarını hızlandırmasını istedi. Euro Bölgesi maliye bakanları Atina'ya IMF'nin acı reçetesine hazırlanmasını tavsiye etti

Ağır borç yükü altında bulunan Yunanistan'ın bunun altından nasıl kalkacağı hâlâ Belirsizliğini koruyor. Euro Bölgesi liderleri, ülke borcu krizini önlemenin yollarını aramak için dün Madrid'de bir araya gelirken, Yunanistan hem Avrupa Birliği (AB) hem de Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 45 milyar euroluk acil kurtarma paketi çalışmalarını hızlandırmasını istedi. Kredinin serbest bırakılması için olası pürüzlerin giderilmesi için bir araya gelen Euro Bölgesi maliye bakanları da Atina'dan mali yardım için IMF'nin acı reçetesine hazırlanmasını istedi. Fonun emekli maaşları ve kamu harcamalarında daha fazla kesinti isteyebileceği ileri sürüldü.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den yetkililer pazartesi günü kurtarma paketinin detaylarını konuşmak için Atina'yı ziyaret edecek. AB Komisyonu'nun parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, görüşmelerde şartların ve finansman ihtiyacının değerlendirileceğini belirtti. Öte yandan paketle ilgili belirsizlikler devam ediyor. Mali yardımın ne kadarının, ne zaman Atina'ya verileceği bilinmiyor. IMF de acil yardım paketine ne kadar katkıda bulunacağını henüz açıklamadı. AB fondan 15 milyar euroluk katkı bekliyor ancak Atina'nın kotası en fazla 12.5 milyar dolar. Pakete 8 milyar euro katkıda bulunması beklenen Almanya'da da kamuoyundan itiraz var.

BAKANLAR UÇAMADI ZİRVE GECİKTİ
İzlanda'da yaşanan yanardağ patlamasının, uçak seferlerini engellemesi yüzünden katılımcılar zirveye gecikmeli olarak katılabildi. AB'nin ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn, Brüksel'den Madrid'e trenle geçti.

BİZE ULAŞIN