Güneş enerjisine limitli lisans geliyor

Yenilenebilir enerji yasa tasarısının 2 ay içinde Meclis'e geleceğini belirten Yıldız, güneş enerjisi teşvikinde Kayserili taktiği uygulayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, güneş enerjisine 600 - 700 megavat civarında limitli lisans vermeyi tasarladıklarını söyledi. Okan Üniversitesi'nde Mühendislik - Mimarlık Fakültesi'nin açılışını yapan ve daha sonra da "Dünyada ve Türkiye'de Temiz Enerji''konulu bir konferansa katılan Yıldız, Yenilenebilir Enerji Yasası tasarısının 2 ay içinde Meclis'e gönderileceğini bildirdi. Yıldız, "2 ay içinde geliyor mu?'' şeklindeki teyit soruya karşılık, "İnşallah gelecek. Bizim genel kanun tasarılarının her birisi Genel Kurul gündeminden dolayı inemeyebilir ama bütün yasa tasarılarını Bakanlar Kurulu'na ve ilgili komisyonlara sevk etmiş olacağız" yanıtını verdi.

KAYSERİLİ TAKTİĞİ

Güneşte fiyat aralığının belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine Yıldız, rakam belirlenmediğini söyledi. Ancak Bakan Yıldız konferansta yaptığı konuşmada güneş enerjisine şu anda Türkiye'deki elektrik fiyatının 4 katı, 28 eurocent civarında teşvik verildiğini belirterek, "Ancak şu anda güneş enerjisi yatırımları ile ilgili maliyetler bizim elektrik fiyatlarımızın iki katı civarında. Dolayısyla teknolojide hızlı bir ilerleme ve maliyetlerde hızlı bir düşüş var ve bizim de bunu bir yerde yakalamamız lazım. Belki 14 eurocent civarından pazarlığa başlayabiliriz" dedi. Yıldız daha sonra da "Biliyorsunuz Kayserililer pazarlıkta önce yarısını verirler" diye de espri yaptı. Türkiye'nin güneş kaynağının Avrupa'dan 2,5 kat daha fazla olduğunu belirten ve yıllık 1800 saat ile 2 bin 200 saat arasında güneş alındığını ifade eden Yıldız, "Bu avantaj Türk insanının lehine kullanılmalı, yabancılara sadece teknoloji transferi nedeniyle para ödemeliyiz, başka nedenlerle değil" diye konuştu.

ÇANTACILARA UYARI
Hidroelektrik santrallar (HES) konusunda da bir netleştirmeye gitmeleri gerektiğini belirten Yıldız, önümüzdeki günlerde bir envanter çalışması başlatarak lisans verilen 1600'e yakın proje arasından ciddi olanlarla olmayanları ayırt edeceklerini söyledi. Ciddi yatırımcılara daha fazla destek vereceklerini, diğerlerini ise eleyeceklerini ifade eden Yıldız,. "Gerçek yatırımcının daha fazla önü açılacak ama spekülatif yatırımcının önü daha fazla kapanacak. Bundan sonra çantacıların işi o kadar kolay olmayacak'' dedi. Yıldız, şunları söyledi: "Biz bu konuda bir netleştirmeye gitmemiz lazım. Hem madende hem HES'lerde, hem rüzgarda açıkça bir şey ilan ediyoruz; biz spekülatif kazanç sahibi olmak isteyen, 'üzerinden tüfek atayım, biraz para kazanayım' diyen yatırımcılarımızı sektörde gerçek yatırımcıların önünde bir mani olarak görüyoruz ve biz diyoruz ki gerçek yatırımcı varsa gelsin başımızın üstüne onun önü daha fazla açılacak.''

MÜRACAAT ZORLAŞACAK

Bunların nasıl tespit edileceğinin sorulması üzerine Bakan Yıldız, madende arama ruhsatları müracaatları çok kolayken, şu anda aramayı 4 safhaya böldüklerini anımsatarak, "O 4 safhaya da uyabilecek yapı içerisinde bize sağlasınlar. Buna güvenen varsa gelsin, ne kadar güzel biz de yardımcı olacağız. O yüzden ben bütün bu detayları bir cümleyle özetliyorum; gerçek yatırımcının daha fazla önü açılacak ama spekülatif yatırımcının öne daha fazla kapanacak'' dedi.

BİZE ULAŞIN