Ziraat ile Türkmenler ortak banka kuracak

Türkmenistan ile ilişkilerde sanayi hamlesi başlıyor. İlk etapta yeni turizm bölgesi Avaza'da tersane inşa edilecek. Türkmenbank ve Ziraat da ortak banka kuracak

Türkiye,müteahhitlik sektörü ile adını duyurduğu Türkmenistan'da şimdi de sanayi hamlesi yapmaya hazırlanıyor. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkmenistan'da artık sanayi yatırımlarında da etkin olmayı arzu ediyoruz. İki ülkenin ortak sanayi envanterini çıkarmaya hemen başladık" dedi.

FIRSATLAR BÜYÜK
İki günlük Türkmenistan ziyaretini değerlendiren Çağlayan, "Karşılıklı oturup hangi sektörlerde yatırımların faydalı olacağına karar vereceğiz. Örneğin enerji yoğun yatırımları Türk sanayicisi Türkmenistan'da yapabilir. Aynı şekilde onlarda bazı yatırımları Türkiye'de yapabilir" diye konuştu. Türkiye'de artan et fiyatlarına Türkmenistan'ın alternatifi olabileceğini anlatan Çağlayan "Türk işadamlarının kombine kurabileceğini devlet başkanına ilettim ve kendileri de çok olumlu karşıladılar" bilgisini verdi. Rusya, Kazakistan ve Belarus'un yeni bir gümrük birliği oluşturduğunu anımsatan Bakan Çağlayan şöyle devam etti: "Türkmenistan'da kısa sürede bu birliğe katılacak ve biz Türk sanayicileri bu fırsatı kaçırmamalıyız. Rusya pazarında gümrük nedeniyle dezavantajlı duruma düşmemeliyiz. Ürünlerimizi Türkmenistan'da üreterek ciddi bir avantaj sağlayabiliriz."


BİZE ULAŞIN