5 liraya kıyma olur mu?

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız, kasaplarda işlerin durma noktasına geldiğini belirterek, Bursa'da 12 kasap dükkanının kapandığını, 40'ının ise devren satılık olduğunu söyledi.

Yıldız, yaptığı açıklamada, kırmızı et fiyatlarının son 15 günde arttığını, maliyette 2 liralık yükselme yaşandığını bildirdi.

Kemikli eti kilosunu 18 liradan kestirdiklerini vurgulayan Yıldız, buna göre kemiksiz etin kilosunun kendilerine 24 liraya mal olduğunu anlattı.

Yıldız, etteki bu fiyat artışıyla tüketimin çok düştüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:

''Kesime giden hayvan sayısı çok azaldı. Kasaplarda işler durma noktasına geldi. Bursa'da 12 kasap dükkanı kapandı, 40'ı devren satılık. Kimse eskisi gibi kırmızı et tüketmiyor. Tüketen de az alıyor. Vatandaş kasaplardan 5 liralık kıyma alıyor. Bu parayla alınan kıyma 250 gram etmiyor. Kırmızı etin kilosu Bulgaristan'da 7, Ermenistan'da 6, Almanya'da ise 8-9 liradan alıcı buluyor. Türkiye'de ise bunların katlarına ulaşıyor.''

-24 LİRANIN ALTINDA KIYMA ALMAYIN-


Kırmızı ette tüketimin azalması nedeniyle fiyatların daha fazla yükselmesini beklemediğini belirten Yıldız, fiyatlarda bir düşüş de yaşanacağını sanmadıklarını bildirdi.

Yıldız, en ucuz kıymanın kilogram fiyatının 24 liraya çıktığına işaret ederek, ''Bu fiyatın altında satılan kıymada kesinlikle hile vardır. 24 liranın altında satılanlarda yağ oranını yüksek tutuyorlar. Vatandaşların hazır kıyma almalarını kesinlikle önermiyoruz. Aldıkları eti kasaplarda çektirsinler'' dedi.

BİZE ULAŞIN