Kül rötarı otellere yaradı

İzlanda'da patlayan yanardağın külleri İstanbul'daki otellere yaradı. Uçuşların iptal edilmesi nedeniyle hem havaalanı hem şehir otellerinde yüzde 100 doluluğa ulaşıldı. Bazı otellerde fiyatları bin 500 doları bulan süit odalar bu sayede doldu. Yer bulamayan bazı yolcular ise iki odalı süitleri paylaştı

İzlanda'nın güneyindeki 'Eyyafyallayökul' buzulu altındaki yanardağın cuma günü patlaması ve 20'den fazla ülkenin hava trafiğini etkilemesi nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri İstanbul otellerini doldurdu. Havaalanı otelleri başta olmak üzere şehirdeki 4 ve 5 yıldızlı otellerin doluluk oranlarını da yüzde 100'e çıktı. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı çevresindeki havaalanı otellerinde yer bulunmazken, oteller zor durumda kalan müşterileri için birbirine yolcu yolladı. Son dakikada yaşanan bu rezervasyonlar nedeniyle yer kalmayan özellikle havaalanı yakındaki bazı otellerde en pahalı süit daireler de doldu. Fiyatları bin 500 doları bulan süitler de bu sayede satıldı. Yer bulamayan bazı müşteriler ise "yolcu dayanışması" göstererek fiyatları bin 500 doları bulan 2 kişilik süit odalarını yolda kalan başka çiftlerle paylaştı.

110 ODA DAHA OLSA DOLARDI

Holiday Inn Airport Oteli Genel Müdür Metin Kebir, son iki gündür doluluk oranlarının yüzde 100 olduğunu söyleyerek "Yer bulamayan bazı yolcularımızı diğer otellere yönlendirdik. Bazı otellerde ise yer bulamayan çiftler 2 odalık süitleri paylaştı" diye konuştu. Kebir, iptaller öncesinde de dolu bir sezon yaşadıklarını ancak iptallerin doluluklarını yüzde 30 oranında etkilediğini kaydetti. Radisson Sas Airport Oteli Yetkili Müdürü Ceyhan Aşçıoğlu ise "110-120 odamız daha olsaydı onları da doldururduk. Bizde yer kalmadığı için diğer arkadaşlarımızla görüşüp uygun olanlara müşteri gönderdik" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN