Medicana Irak'ta hastane yapacak kanun çıkarsa üniversite açacak

Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, yoğun hasta aldıkları Irak'ta bu yıl içinde bitmek üzere olan bir hastaneye ortak olacaklarını söyledi

Sağlık alanına krizden sonra yeniden talebin arttığını ifade eden Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, bu yıl şirketin maksimum yüzde 40'ını satabileceklerini söyledi. Samsun ve Romanya'da yaptıkları hastanelerin ise 2011 sonunda açılmasını planladıklarını dile getiren Bozkurt, "150 milyon doları bulan iki yeni yatırım da bölgelerinin en büyükleri olacak. 3 bin olan çalışan sayımız 5 bini bulacak. Irak'ta da yeni bir hastane yatırımına girdik. Bitmek üzere olan hastanenin hem yönetimi hem de işletmesinde olacağız. Fas, Tunus, Cezayir ve Libya için de uygun ortaklık ve işbirliklerine bakıyoruz" diye konuştu.

BÜYÜMEK İÇİN SATIN ALACAK

2008 Şubat ayında yürürlüğe giren hastane yatırımlarına kota uygulamasının, her önüne gelenin hastane yapmasının önüne geçmesine rağmen pek çok planlı yatırımın da önünü kestiğini dile getiren Bozkurt, "Ön izin almadığı için duran 100 hastane projesi var. Bizim Bahçelievler'deki yatırımımız da ön izin almadığımız için iptal oldu" diye konuştu. Kanunun hastanelerde eleman alımının da önüne geçtiğine dikkat çeken Bozkurt, "Hükümet kısıtlı sağlık personelini etkin kullanmak istiyor. Özel sektöre kendi üniversitesini açıp, elemanını yetiştirme hakkı verilirse üniversite için ilk başvuranlardan oluruz" dedi.

'KÜÇÜKLERİ SATIN ALARAK BÜYÜYECEĞİZ'
Bozkurt, hastane zincirlerinin kanunla yeni yatırım yapamadıkları için küçük hastane ve klinikleri satın alacaklarını ya da yabancı ortaklıklara gideceklerini ifade etti. Bozkurt, Medicana'nın hem satın alma hem de yurtdışında hastane yatırımlarına gideceğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN