TOBB'un Lübnan çıkarmasına devletten katılım olmadı

Hükümetle işsizlik konusunda ters düşen TOBB'un düzenlediği Türk-Lübnan İş Forumu'na kamudan katılım olmadı. Forumda 40 işadamı yer aldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Lübnan'da yapacağı iş forumuna kamudan katılım olmadı. TOBB'un daha önce düzenlediği iş forumlarına üst düzeyde katılım sağlanırken bu kez ilgisiz kalınması dikkat çekti. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile TOBB arasında işsizlik konusunda bir gerginlik yaşanmıştı. Başbakan'ın 'Her TOBB üyesi bir kişi alsa işsizlik sorunu çözülür' tezine iş adamları karşı çıkmıştı. Ankara'da bir araya gelen oda ve borsa temsilcileri yüzde 94 oranında bu öneriye 'hayır' demişti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında bugün başlayan ve yarın sona erecek olan Türk-Lübnan İş Forumu'nda bütün Arap ülkelerini temsil eden Arap Odalar Birliği ile anlaşma imzalanacak. Ayrıca TOBB ve ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 21 Nisan'da Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile karşılıklı görüşmede bulunacak. Hisarcıklıoğlu'nun Hariri ile görüşmesinde serbest ticaret anlaşmasının ana gündem maddesi olacağı belirtildi. Bunun yanında Türk müteahhitlerin Lübnan'ın altyapı yatırımlarında oynayabilecekleri rolün de gündeme gelmesi bekleniyor.

TURİZM ELE ALINACAK

Görüşmede ayrıca Lübnan'ın elektrik ihtiyacına karşılık Türk firmalarının sağlayabilecekleri katkı ve Türk turizm şirketlerinin tecrübeleri ile Lübnan'ın turizm potansiyelinin birleştirilmesi konusunda yapılabileceklerin ele alınacağı belirtildi.

BİZE ULAŞIN