Merkez parayı hızlı çekti bono faizi yükselişe geçti

Çıkış stratejisinde tarih vermeden repo ihalelerinde faizi yarım puan yükselteceğini duyuran Merkez Bankası dün tarihi temmuz olarak açıklayınca faizler yüzde 9.2'ye yükseldi

Merkez Bankası'nın adım adım hayata geçireceğini açıkladığı çıkış stratejisinde dün yaptığı açıklamalar piyasaları hareketlendirdi. 14 Nisan'da yaptığı duyuruda takvim açıklamayan Merkez Bankası, dün sabah piyasa yapıcısı bankalarla yaptığı toplantıda repo ihalelerinde yarım puan yükselteceğini açıkladığı faiz için ilk kez temmuz tarihini verdi. Açıklama sonrası vadesine bir yıldan az kalan bonoların faizi yüzde 9.2'ye yükseldi. Merkez Bankası geçen hafta yaptığı çıkış stratejisi açıklamasında, krizde piyasaya fazlasıyla verdiği parayı yavaş yavaş çekileceği ve 3 aylık repo ihalelerinde miktar ayarlamasının gündeme geleceği belirtilmişti. İşe piyasadaki fazla parayı çekmekle başlayan Merkez, son bir haftada hızlı davrandı. Geçen hafta 3 milyar liralık repo geri dönüşü için 1 milyar liralık ihale açan Merkez Bankası bu hafta da yine 1 ve 2 milyar liralık repo dönüşlerinin tamamını 500 milyon lira olarak döndürdü. Merkez bu stratejiyi açıklamadan önce haftalık ve 3 aylık repo ihaleleri yoluyla piyasaya 20 milyar lira veriyordu. Bir haftada bu rakam 14 milyar liraya kadar çekilmiş oldu.

TAHMİNDEN HIZLI OLDU

Sünger operasyonunun beklenenden hızlı olduğunu düşünen finans çevrelerinde yapılan 2 önemli açıklama bu tahminleri güçlendirdi. Merkez Bankası yetkilileri, dün biraraya geldikleri piyasa yapıcısı banka temsilcilerine, "Ayda 2 kez yaptığım 3 aylık repo ihalelerini mayıstan itibaren teke düşüreceğim" dedi. Bu açıklama piyasalarda para sıkılaştırmasının erken başlayacağı yorumlarına neden oldu. Ancak faizleri yukarı çeken asıl gelişme Merkez yetkililerinin repo faizine yönelik açıklamalarıydı. 14 Nisan'daki duyurusunda bir tarih verilmeden haftalık repo faizinin gecelik borçlanma oranının üzerine 50 puan (% 0.5) eklenerek belirleneceği açıklanmıştı. Özetle haftalık repo yüzde 7 (gecelik 6.5+0.5) olarak sabitlenecek ve bu oran politika faizi olacaktı. Dün piyasa yapıcısı bankalara haftalık repo uygulamasına temmuzda geçileceği açıklandı. Bu açıklama bonoda satış getirdi. Özellikle vadesi 1 yıldan az olan bonolarda yoğunlaşan satışlarla yüzde 9'lerde faizler hızla yüzde 9.2'lere çıktı. Bankacılar azalan fonlama ve artan maliyetler nedeniyle faizde önümüzdeki aydan itibaren yükseliş bekliyor. Ancak Hazine'nin mayısta düşük iç borç çevirme oranı hedeflemesi, piyasada para bırakacağı için faizdeki yükselişin sınırlı kalacağını belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN