Otomotiv devleri 875 bin Çinli milyonerin peşinde

Uluslararası lüks otomotiv markaları, Çinli araştırma şirketi Hurun'un araştırmasına göre 875 bin milyonerin bulunduğu Çin'de pazar payını artırmak için birbirleriyle yarışıyor

Çin'in başkenti Pekin'de gerçekleştirilen Pekin Uluslararası Otomotiv Fuarı, cuma günü başlayan iki günlük medyaya özel açılışının ardından bugün kapılarını halka açıyor. Fuarda, Çinli firmaların bazıları, adını ünlü modelleri andıran ucuz ve yerli teknoloji ile ürettiği araçlarla duyursa da uluslararası lüks otomotiv markalarının sunduğu yeni dizayn ve teknolojiye sahip araçlar kendi aralarında adeta gövde gösterisi yapıyor. 2 Mayıs'a kadar sürecek ve 700 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda öne çıkan hibrid teknoloji artık şehiriçi araçlar kadar spor otomobillerde de iyice ağırlık kazanmaya başladı.

HEDEFLER BÜYÜDÜ

Hızlı büyüyen ekonomisine paralel olarak lüks tüketimin arttığı Çin'de, üst sınıf lüks otomobil satışları da bu yılın ilk çeyreğinde 2009'a oranla yüzde 66 artmış durumda. Geçen yıl Çin'de 90 bin araç satan Alman BMW firması, 100 bin olan 2010 satış hedefini 120 bine çıkardığını açıkladı. Bir diğer Alman otomotiv üreticisi Mercedes de 2009'un ilk çeyreğindeki satış rakamlarını 2010'un ilk çeyreğinde ikiye katladığını ve satış rakamı hedeflerini artı yönde revize edebileceğini açıkladı. Çin'in önde gelen araştırma şirketlerinden Hurun'un raporu da şirketlerin neden satış hedeflerini artırdığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Yaklaşık 875 bin milyonerin bulunduğu tahmin edilen Çin'deki satın alma gücü göz önüne alındığında otomotiv üreticilerinin hedefledikleri satış rakamlarına ulaşmalarının çok da zor olmadığını söylemek mümkün.

Mercedes-Benz SLS AMG yeni sürücülerini bekliyor
MERCEDES stantlarında yerini alan SLS AMG modeli, Pekin Uluslararası Otomotiv Fuarı'nda satışa çıkarılarak yeni sahiplerini bekliyor. Klasik Mercedes Benz 300 SL modelinden esinlenilerek dizayn edilen 8 silindirli SLS AMG serisi, 100 kilometre hıza 3.8 saniyede ulaşıyor. İlk defa, önceki hafta Şanhay'da gerçekleştirilen Çin Formula 1 Grand Prix'inde tanıtılan araç fuarda da büyük ilgi gördü. SLS AMG'nin fiyatları 180 bin dolardan başlıyor.

BMW'den elektrikli 1 serisi
ALMAN otomotiv devlerinden BMW'nin Pekin Uluslararası Otomotiv Fuarı'nda öne çıkan modellerinden birisi de BMW Concept Active E oldu. Elektrikle çalışan BMW'nin iki kapılı 1 serisi, 'Mini E'nin üretildiği 'project i' çalışmasının ikinci ürünü. BMW ve SB Limotive'nin ortaklaşa geliştirdiği bu model, lityum-ion teknolojisi ile çalışıyor. Tek şarjda 160 km giden Concept Active E, 60 kilometreye 4.5

Audi A1 E-Tron'lar 2012 sonunda yol
ALMAN otomotiv firması Audi'nin standında dikkat çeken A1 E-Tron modeli, 'Mega şehir aracı' olarak tanımlanıyor. E-Tron Ailesi'nin üçüncü üyesi olan A1, 75 kilowatlık enerji ile şehir trafiğinde 50 kilometrenin üzerinde yol katediyor. 10 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabilen A1'in saatteki maksimum hızı ise 130 kilometre. Şarj ve elektrikli jeneratör teknolojisi ile 200 kilometreye kadar gidebilen araçların üretimine 2012 sonunda başlanacak.

GM'den futurist bir konsept: EN-V
ABD'Lİ otomotiv üreticisi General Motor'un (GM) yenilikçi yüzü EN-V, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken mini araçlardan birisi oldu. Futurist bir konsept ile tasarlanan EN-V, geleceğin şehirçi ulaşımında büyük yer edeceğe benziyor. Trafik karmaşası ve kirlilik problemini ortadan kaldırmaya yönelik tasarlanan araç, lityum pil ile şarj edilip 40 kilometre mesafe yol katedebiliyor. Saatteki maksimum hızı da 40 kilometreyi bulan EN-V, otomatik kullanım fonksiyonu, araçtan araca kablosuz iletişim, GPS gibi her türlü teknolojiyi barındırıyor. 2 kişilik aracın uzunluğu 1.54 metre, genişliği 1.42 metre ve yüksekliği de 1.77 metre.

Volkswagen Phaeton'lar Pekin'de beğeni topladı
HIZLI büyüyen Çin otomotiv pazarını iyi değerlendiren Alman otomotiv firması Volkswagen'ın yeni Phaeton modelleri de fuarda büyük beğeni topladı. 6 litrelik 12 silindirli motoru ve tiptronic, dört kademeli şanzımanı ile Volkswagen Phaeton, Çin pazarındaki konumunu yükseltmek istiyor. 100 kilometre hıza 6.1 saniyede ulaşan araç, maksimum 250 kilometre hız yapıyor. Avrupa'daki V emisyon standartlarına sahip olan Phaeton, 90 kilometre sabit hızda test edildiğinde ise 100 kilometrede sadece 9.2 litre benzin harcıyor.

BİZE ULAŞIN