Merkez Bankası'nda açıklama

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranını 0,5 puan artırarak yüzde 9,5 düzeyine yükseltti.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Ekim 2008 tarihinde derinleşmeye başlayan küresel kriz ile birlikte piyasalarda yaşanan sorunların ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla bankacılık sistemi döviz likiditesine yönelik olarak alınan diğer tedbirlere ek olarak, 5 Aralık 2008 tarihinde yüzde 11 olan yabancı para zorunlu karşılık oranının 2 puan azaltılarak yüzde 9 düzeyine indirildiği hatırlatıldı. Uygulamayla bankacılık sistemine ek döviz likiditesi sağlandığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

"Bankamızın 14 Nisan 2010 tarihli para politikası çıkış stratejileri basın duyurusunda, küresel piyasalardaki normalleşme belirginleştikçe döviz likiditesine ilişkin sağlanan imkanların kontrollü ve aşamalı olarak kriz öncesi seviyelere getirilmesinin planlandığı açıklanmıştı.

Bu çerçevede, yabancı para zorunlu karşılık oranı 0,5 puan artırılarak yüzde 9,5 düzeyine yükseltilmiştir. Yabancı para zorunlu karşılık oranında yapılan bu artışla, piyasadan yaklaşık 700 milyon ABD doları döviz likiditesi çekilmiş olacaktır."
BİZE ULAŞIN