Almanya Yunanistan'a 7 Mayıs'a randevu verdi

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble ülkesinin Yunanistan'a mali yardım yapılması için gerekli yasaya 7 Mayıs'ta nihai halini verebileceğini açıkladı. Almanya Başbakanı Merkel ise Atina'dan ek tedbirler istedi

Ağır borç yükü altında ezilen Atina'ya mali yardımda bulunmak için ayak sürüyen Almanya gerekli yasa için tarih belirledi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ülkesinin Yunanistan'a mali yardım yapılması için gerekli yasaya 7 Mayıs'ta nihai halini verebileceğini açıkladı.

'HAYIR DA DİYEBİLİRİZ'
Yunanistan'ın 19 Mayıs'ta 8.5 milyar euroluk borcunun yeniden finanse etmeyi başaramaması durumunda öngörülemeyen sonuçlar doğabileceğini kaydetti. Schauble ayrıca Uluslararası Para Fonu Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin çarşamba günü Alman parlamenterlere konu hakkında bilgi vereceğini belirtti. Schaeuble, pazar günü yayınlanan bir demecinde Almanya'nın, Yunanistan'ın mali yardım talebine 'hayır' da diyebileceklerini söylemişti. Dün sabah gösterge niteliğindeki 10 yıllık Alman tahvillerinin faiziyle, Yunanistan'ın 10 yıllık tahvillerinin faizi arasındaki farka yüzde 6.21 düzeyine yükselmişti.

'KEMERLERİ İYİCE SIKIN'
Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Almanya'nın Yunanistan'a yapılacak mali yardıma onay vermeden önce Yunanistan'ın ek tasarruf tedbirleri alması gerektiğini söyledi. Basına açıklamada bulunan Merkel, "Yunanistan'da ek tasarruf tedbirleriyle birlikte olumlu gelişmelerine ihtiyaç var. Almanya gerekli koşullar karşılanırsa Yunanistan'a yardım edecek. Euronun istikrarı konusunda Almanya'nın büyük yükümlülükleri bulunuyor" dedi ve ekledi: "Eğer Yunanistan sıkı tedbirleri tek bir yıl değil de, birkaç yıl için almaya hazırsa, euronun istikrarını sağlamak için fırsatımız olacak." Merkel ayrıca Yunanistan'a yardım konusunda birkaç gün içinde karar alınacağını kaydetti.

8.4 MİLYAR EURO VERECEK

Ağır borç yükü altında bulunan Yunanistan, Cuma günü Avrupa Birliği ve IMF tarafından sunulan 45 milyar eurolukyardım olanağını kullanmak için resmi talepte bulundu. 30 milyar eurosunu AB'nin 15 milyar eurosunu IMF'nin karşılaması beklenen yardımın 8.4 milyar eurosu Almanlar'ın cebinden çıkacak.

BİZE ULAŞIN