Küresel banka vergisinde farklı fikirler arayacağız

Uluslararası Para Fonu (IMF) bankaların kötü davranışlarının bedelini kendileri ödemeleri için çalışmaları sürdüreceğini ve küresel banka vergisine karşı çıkılmasına rağmen vazgeçmeyeceklerini taahhüt etti. Haftasonunda Washington'da düzenlenen G20 toplantısında Maliye Bakanları'nın banka vergisine dair ayrılık yaşamasının ardından IMF öneride daha ilk aşamada olunduğunu belirtti. IMF daha farklı fikirler de arayacağını fakat gelecekte finansal krizlerin olasılığını azaltmak ve bunlar gerçekleştiğinde toparlanmayı kolaylaştırmak için yollar arayacağını belirtti. IMF, bankaların önce sabit oranlı bir bankacılık vergisi, ikinci adımda ise elde ettiği kâr ve ödediği maaşlar için ayrıca vergi alınmasını istiyor. Böylece oluşturulacak fon yeni finans krizlerinde kullanılabilecek.

HSBC ÖNERİYE DESTEK VERDİ
HSBC bankası IMF'nin geçen hafta önerdiği "Küresel Banka Vergisi"ni desteklediklerini açıkladı. Vergi önerisine Kanada karşı çıkıyor. Hindistan ve Avusturalya soğuk bakıyor

STAND-BY'A İHTİYACINIZ YOK
Kahn, performansını oldukça iyi bulduğu Türkiye'nin stand-by anlaşmasına gerek duymadığını belirtti. Türkiye'de işlerin yolunda olduğunu söyleyen Kahn , 4. madde görüşmeleri konusunda da "Bunu Türkiye'de yapmamak anormal olurdu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN