Bu ülkeden asla ve asla çıkmayı düşünmüyoruz

Koç Grubu'nun agresif davranmadığı için eleştirdiği UniCredit'i savunan Yapı Kredi'nin Genel Müdür Vekili Alessandro Decio, "Ortağımızla problemimiz yok. Uzun vadeli yatırımcıyız. Asla, asla ve asla Türkiye'den çıkmayı düşünmüyoruz" dedi

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un Yapı Kredi Bankası'nda ortağı olan UniCredit hakkında geçtiğimiz günlerde yaptığı 'Ortağımız agresif davranmadığı için kârlılıkta problem yaşadık' sözlerine Yapı Kredi Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve Genel Müdür Vekili Alessandro Maria Decio, "Koç ile problemimiz yok" yanıtını verdi. Bazı bankaların Türkiye'den çıkış yolunda adımlar atmasının hatırlatılması üzerine Decio, "Bizim İtalya'da da muhafazakâr bir yapımız var. Uzun vadeli düşünüyoruz. Kısa vadede veya uzun vadede biz Türkiye'den çıkmak istemiyoruz. Asla, asla ve asla Türkiye'den çıkmayı düşünmüyoruz" dedi. İtalyan Ticaret Odası'nın kuruluşunun 125'inci yılının kutlandığı toplantıda konuşan Alessandro Decio, son üç yılda 240 şube açtıklarını ve 2010'da da 60 yeni şube açmayı planladıklarını söyledi. Decio, Türkiye'de sekiz yıldır başarılı olduklarını dile getirerek, ekonomik krizden sonra bile bunu söyleyebilmenin önemli olduğunu kaydetti. UniCredit'in, Yapı Kredi Bankası'ndaki yatırımının çok anlamlı ve kârlı bir yatırım olduğunu belirten Decio, bankanın yüzde 20'den fazla kâr payı sunduğunu belirtti.

KRİZDEN SONRA GİRDİK

Alessandro Maria Decio, "Mali krizden hemen sonra bu girişimde bulunduk. Ülkenin gelişmesi bizim en iyi beklentilerimizin üzerine geçmiştir. Ülke çapında önemli gelişmeler var. Kredi kartı piyasasında lider durumdayız. Kurumsal ve özel perakende bankacılıkta önemli pozisyonlarımız var. Hem ülke hem de bankacılık sektörü güçlü bir büyüme gösteriyor" dedi.

GELECEKTEN UMUTLUYUZ

Decio Türkiye'nin başarılı olmak için tüm avantajlara sahip olduğunu düşündüklerini belirtti ve ekledi "İtalyan firmaların yüzde 85'i de bizimle çalışıyor. Biz bunu daha da ilerletmek ve genişletmek istiyoruz. Türkiye'nin büyüme ve başarısı için gerekli tüm imkânlara sahip olduğunu düşünüyoruz.''

BİZ HAZİNE'YE DEĞİL MÜŞTERİLERE ODAKLANDIK
Yapı Kredi'nin kârlı olmadığı şeklindeki yorumlara katılmadığını belirten Decio, "Biz Hazine'den ziyade daha çok müşteri ve ticari ilişkilere odaklandık. Bankanın 2010 yılı düşündüğümüzden daha iyi geçecek. Yapı Kredi Bankası'nın 2010 kredi büyümesini yüzde 15-20 arası öngörüyoruz" dedi. Türkiye'de bir çok alanda pazar paylarının yüksek olduğunu dile getiren Decio, yatırımlara devam edeceklerinin de altını çizdi.

BİZE ULAŞIN