'500 bin çalışanı da düşünmemiz gerek'

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Songör, özveride bulunmaya hazır olduklarını, yeni yasada çalışanları da düşünmeleri gerektiğini söyledi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu ve MMI Türkiye tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 'Yerel Zincirler Buluşuyor' Konferansı ülke genelinde 6 bin mağazada toplam 140 bin çalışanı olan sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Konferansın gündemini Büyük Mağazalar ve Hipermarketler Yasa Tasarısı oluşturdu. Federasyon Başkanı Şeref Songör, organize perakendecilerin işlerine geldiği zaman tüketiciyi düşündüklerini belirterek, "500 bin perakende çalışanını düşünmemiz gerekiyor. Her türlü özveride bulunmaya hazırız. En yüksek ciroları pazar günü yapıyoruz. Diğer günler insanlar alışverişi organize edemezler diye düşünüyorlar. Çalışanlar da pazar günü tatil yapsalar, aileleriyle vakit geçirseler fena mı olur?" dedi. Güçlü küresel şirketlerin sınır ötesi yatırımlarının giderek arttığına değinen Songör, "Yerel üreticiden tüketiciye koruyucu bir tavır sergilemek şart. Türkiye'nin krizi teğet geçmesinde KOBİ'lerin hizmetleri çok önemli" diye konuştu.

Yüzde 35 gecikme zammı müthiş bir insafsızlıktır
Her yıl işsiz ordusuna 700 bin kişinin katıldığını belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 2009-2010 içinde yüzde 1 büyümesinin beklendiğini ve bu büyümenin işsizliğe çare olabileceğini söyledi. Perakende Yasası'nın KOBİ'lerin dayanma gücünü azaltmaması gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "Masa başında çek senet yazmamış insanlar olunca devlet bir günlük borca gecikme faizi olarak yüzde 35 uyguluyor. Burada müthiş bir insafsızlık, haksızlık ve adaletsizlik var" dedi.

BİZE ULAŞIN