'Altın çilek'te Başbakan bereketi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İstanbul Tarabya'da bir kuruyemişçiden ''Altın Çilek'' adıyla tanınan yer kirazı meyvesinden satın almasının ardından, Salihli'de bu meyvenin üretimini yapan üniversite öğrencisi Çağatay Dökmeciler, taleplere karşılık veremez hale geldi.

Genç çiftçi, ürününe daha önceleri zorlanarak pazar bulurken, Başbakan Erdoğan'ın bu meyveden satın aldığının duyulmasıyla birlikte talep artışı yaşandığını kaydetti.

Salihli'ye bağlı Karaoğlanlı Köyü'nde 10 dönüm arazide 16 bin fidanla yer kirazı üretimi yapan Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksek Okulu Pazarlama Bölümü 2. sınıf öğrencisi Çağatay Dökmeciler, ilçede ilk defa bu ürünü yetiştiren kişi olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Yer kirazını, ilk olarak internette tropik meyveler üzerine araştırma yaparken tanıdığını ve yurt dışından ihracatçı bir firma aracılığıyla tohum getirterek, fidanını da kendisi yetiştirerek üretime başladığını anlatan Dökmeciler, şunları söyledi:

''Ülkemizde çok fazla yetiştirilmediğini görünce, bu meyveyi büyük miktarda ekerek pazarını kendim oluşturmaya karar verdim. Ancak 3 ay öncesine kadar görüştüğüm firmalar, cevap bile vermezken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu meyveden satın almasıyla birlikte gelen taleplere yetişemez hale geldim. Bölgemize bu ürünü getirerek ileride çiftçimize iyi bir imkan sunmak istedik. Fidan konusunda da şu anda bizlere talepler geliyor. Yakın bir zaman içerisinde bu ürünün fidan pazarlamasını da yapmak istiyoruz. Eylül ayı başında fidan siparişlerimizi alıp, mart ayı içerisinde fidanları teslim edeceğiz. Bu sayede memleketimize bir katkı sağlamış olacağız.''

Dökmeciler, 1 fidandan yaklaşık 2 kilogramdan başlayıp 5 kilograma kadar ürün alınabildiğini ve meyvenin, koza içerisinde olması nedeniyle bozulma süresinin geç olduğunu, ürünün yaklaşık 2 hafta boyunca açık alanda, 1 yıl boyunca da buzhanelerde muhafaza edilebildiğini kaydetti.


BİZE ULAŞIN