Terminatör ekonomisi

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin "Terminatör" lâkâplı valisi Arnold Schwarzenegger, bütçe açığı nedeniyle acil mâli durum ilan etti. Kamu çalışanlarını yeniden ayda 3 gün zorunlu izne çıkardı

19 milyar dolarlık bütçe açığı ile tehlike sinyalleri veren ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, vali Arnold Schwarzenegger, eyalet bütçesinin yasal tarihten beş hafta geçmiş olmasına rağmen hâlâ yasalaşmamış olması nedeniyle mali acil durum ilan etti. ' Terminatör' lâkâplı Kaliforniya Valisi, 2011'de bütçe açığının 84 milyar dolara çıkacağı yönündeki raporların ardından açık veren eyalet bütçesinde kontrolün sağlanması için kanun yapıcılar üzerindeki baskısını artırdı. Schwarzenegger, "19 milyar dolarlık bütçe açığımız varken yürürlükte bir bütçemizin olmaması, Kaliforniya'yı her geçen gün mali çöküşe daha yaklaştırıyor" uyarısında bulunarak herkesi fedakârlık yapmaya çağırdı.

AÇIK, BÜTÇENİN %22'Sİ

Acil durum çerçevesinde Ağustos ayından itibaren geçerli olmak üzere on binlerce kamu çalışanı her ayın üç günü ücretsiz olarak izinli sayılacak. Vali ve eyalet meclisi üyeleri, mali yılın Haziran ayında sona ermiş olmasına rağmen yenilenmemiş olan bütçede açığın nasıl kapatılacağı konusunda bir görüş birliğine varamıyor. Açık, eyaletin 85 milyar dolarlık genel bütçesinin yüzde 22'sine denk geliyor.

Beyaz Saray'ın yakın takibinde
Her yıl bütçe açığı sorunu yaşayan Kaliforniya eyaleti, dünyanın 8'inci büyük ekonomisine sahip olması ve ABD'nin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 13'ünü oluşturması nedeniyle önemli bir konumda. Beyaz Saray'ın eyalet bütçesinin denkleştirilmesi konusunda üzerinde yoğun baskı hisseden Schwarzenegger, "Nakit durumumuz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çalışanlarımıza zorunlu izin vermekten başka seçenek bırakmıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN