Nabucco için 4 milyar euro cepte

Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Uluslararası Finans Kurumu Nabucco için kesenin ağzını açarak 4 milyar euro kredi hazırlığı başlattı

Salı 07.09.2010
ABONE OL
Türkiye'nin de içinde bulunduğu, Hazar denizi gazını Avrupa'ya taşıyacak olan dev boru hattı projesi Nabucco ile anlaşma imzalayan finans kuruluşlarından Avrupa Yatırım Bankası (EIB) 2 milyar euroya kadar, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 1.2 milyar euroya kadar ve Dünya Bankası'na bağlı Uluslararası Finans Kurumu (IFC) da 800 milyon euroya kadar kredi vermeyi değerlendirmeye aldı. Üç finans kuruluşu Nabucco projesi planlandığı gibi yürürse, yaklaşık 8 milyar euroluk boru hattı projesinin yarısını karşılayacak. Bu üç kuruluş ve BOTAŞ'ın da içinde bulunduğu Nabucco Konsiyumu, dün Brüksel'de projenin finanse edilmesi için gerekli olan yetki mektubunu imzaladılar. Yapılan imza töreni ile projenin bir sonraki etabı olan, Avrupa'daki gaz tedarikçileriyle yapılacak müzakere dönemi anlamına gelecek, 'değerlendirme süreci' de başlatılmış oldu. Nabucco'da yeni dönem yapılan ortak basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu. Projenin 2012'de inşası tamamlanarak, 2015'de hayata geçirilmesi planlanıyor.

NABUCCO'YA GÜVENİYORUZ
Üç kuruluşun yetkilileri basın toplantısında, verdikleri yazılı desteğin, projenin gerçekleştirilmesine duydukları güven anlamına geldiğini söylediler. Nabucco Konsorsiyumu Genel Müdürü Reinhard Mitschek ise kuruluşlardan alınan yazılı desteği, Avrupa'ya gelen gazda arz çeşitliliğinin sağlanması yönünde yeni bir adım olarak değerlendirdi. Mitschek, fizibilite çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

İLK HEDEF AZERİ GAZI
Mitschek, Nabucco için Azerbaycan ve Irak'dan 10'ar milyar metreküplük gazın tedarik edilmesi için pazarlıkların devam ettiğini kaydederek, "Bir ülke gaz anlaşması imzaladığı zaman, diğerlerinin de onları izleyeceğinden eminim" dedi. Nabucco Uluslararası Şirketi İzleme Kurulu Başkanı Werner Auli de, İran ile anlaşma yapılmasının düşünülmediğini, projenin sadece Azerbaycan gazı ile bile geçerli olabileceğini söyledi.

'Türkiye için getirisi en yüksek proje'
BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel, "Nabucco, Türkiye açısından, getirisi en yüksek projesidir. Türkiye'ye diğer projelerin gelmesini de sağlayacak" dedi. Yaklaşık 4 bin kilometrelik projenin % 70-75'i Türkiye'den geçeceğini belirten Şenel, projenin 3 yılda inşa edilmesinin söz konusu olduğunu, hem vergi yönü ile hem de ortaklık yönüyle Türkiye'nin kazanacağını ifade etti.