Yabancı istikrarı 'evet'te görüyor

Sermayeye yön veren dev yatırım bankaları da referandumda 'evet' çıkması halinde istikrarın korunacağını, piyasaların tavan yapacağını düşünüyor

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Salı 07.09.2010
ABONE OL
Referandum, sadece Türkiye değil, milyarlarca dolara yön veren uluslararası yatırım bankaları arasında da büyük bir merak konusu oldu. Dünyanın en büyük yatırım bankaları bu konuda birbiri ardına raporlar hazırlıyor. Unicredit, Barclays Capital, Nomura, Nordea bunlardan bazıları. Bu yatırım bankalarına son olarak Goldman Sachs eklendi. Dünya sermaye akışının rotasını çizen kurumlardan biri olan Goldman Sachs ve diğerlerinin ortak kanaati referandumdan 'evet' sonucunun çıkması. Raporlarda 'evet' çıkması halinde ekonominin daha istikrarlı bir yapıya bürüneceği belirtiliyor.

SÜRPRİZ İSTENMİYOR

Tüm yatırım bankaları mevcut istikrarın korunması ve seçimlere kadar yeni bir sürpriz ile karşılaşılmamasını istiyor. Yine tüm kurumların ortak kanaati de 'evet' çıkması halinde piyasanın tavan yapacağı ve diğer ekonomik göstergelerde önemli büyüme rakamları yakalanacağı.

'HAYIR' EKONOMİYİ BOZAR
Derecesi konusunda farklı görüşler var. Evet oylarının yüzde 55 ve üzerinde olması halini değerlendiren kurumlar ekonominin tavan yapacağını söylüyor. Bunun yanında yüzde 50'lere yakın bir oranda oy oranı piyasaların olumlu etkileyecek. Hayır oylarının yüzde 55'leri geçmesi ihtimalinde ise ekonominin istikrarsızlığa gideceği ve büyük yara alacağı öngörülüyor. Hayır seçeneği için "Hayır ne kadar çok olursa o kadar olumsuz etkisi olur" diyenler bile var. Ekonominin önünün açılacağı ve bir sonraki seçimlere kadar yabancıların istikrar içinde olması için 'evet' çıkmasının daha iyi olacağı kanaatindeki firmalara göre TL değerlenecek ve borsa da yükselişine devam edecek. Borsa Anayasa değişikliğinin konuşulmaya başlandığı Mart ayından bu yana yüzde 18.98 artış gösterdi. Dünyanın geri kalanında ise oranlar oldukça düşük ve hatta bir çok yerde negatifte.