Banka komisyon ücretlerine neşter

Ekonomi yönetimi müşteriden yüksek işlem ücretleri talep eden bankalara gözdağı verdi. Hem Bakan Babacan hem de BDDK Başkanı Bilgin "Önlem alırız" diyerek uyardı

Cuma 17.09.2010
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin yüksek işlem ücretleri ile ilgili önlem alınacağını açıklayınca gözler bankalara çevrildi. Krizde kar rekoru kıran bankalar müşterilerden EFT, havale, kredi dosya masrafı, hesap işletim ücreti, ekstre masrafı ve ortak ATM ücreti adı altında birtakım ücretler alıyor. İşlem ücretleri hem bankalar arasında farklılık gösteriyor hem de müşterilere göre değişiyor. Genellikle maaş müşterisi olan ve işlemlerini sürekli bankasından yapan müşteri diğerlerinden daha avantajlı haklara sahip oluyor. Bazı bankalar da internet ve telefon bankacılığı hizmetlerinden alınan havale ve EFT masraflarını oldukça düşük tutuyor. Ancak şubeden veya ATM'den yapılan işlemlerde fiyat farkı artıyor.

ÜCRETLER FARKLI FARKLI

Sektördeki birçok bankanın havale ücretleri 0.75-300 TL, EFT ücreti 1 TL-365 TL, kredi dosya ücretleri 275-1250 TL, hesap işletim ücreti 1 TL- 55 TL, ekstre masrafı 1 TL-8 TL, çek karnesi komisyonu 20-350 TL arasında değişiyor.Ortak ATM'lerde de komisyon oranları ve bakiye sorgulama ücretleri de bankalara göre değişiyor. 2003-2009 yılları incelendiğinde işlem ücretlerinin kardan daha çok arttığı görülüyor. Buna göre, bankaların net kârı yüzde 253, işlem gelirleri ise yüzde 271 oranında yükseldi.