Taze ete izin çıktı

Canlı hayvan ithalatıyla fiyatı düşüremeyen Tarım Bakanlığı, yılbaşına kadar taze et ithalatına izin verdi. Ticareti özel sektör yapacak

Pazar 19.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 19.09.2010
ABONE OL
Engel olmamasına rağmen bugüne kadar izin verilmeyen taze et ithalatına da yeşil ışık yandı. Nisan ayında canlı hayvan ithalatı kararı alan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı et fiyatının ateşi sönmeyince taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas şeklindeki ürünlere müsaade edileceğini açıkladı. Buna göre, et ithalatı, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın belirlediği sağlık şartlarına uygun olarak yapılacak. Türkiye'den görevlendirilecek veteriner hekimlerin kontrol ve nezaretinde İslami usule uygun kesilen hayvanlardan elde edilen taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas şeklindeki ürünlere müsaade edilecek. Et ticareti, Et ve Balık Kurumu ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve kontrol edilen 1. sınıf kombinalar, et ürünleri üretim tesisleri ve yemek üreten tesislerce yapılacak ve kullanılacak.

YILBAŞINA KADAR İTHALAT

Ticarete konu ürünlerin kalıntı içermemesi, teste tabi tutulması ve en fazla 30 Ay/Yaş hayvanlardan elde edilmesi hususları çerçevesinde işlem tesis edilecek. Daha önce kesilerek dondurulmuş ürünlerin ticaretine müsaade edilmeyecek. Uygulama 31 Aralık'a kadar yürütülecek. Bakanlık açıklamasında et piyasasında arz ve talep dengesinin regülasyonu için alınan önlemlere de değinildi.

AB'ye taahhüt yerine geliyor
ET ithalatı kararı AB'yi de mutlu edecek. Türkiye, 1998'de Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde domates salçası ihracatına karşılık, AB'den 19 bin ton et alım sözü vermişti. O tarihten sonra 'Deli Dana' hastalığı nedeniyle AB'den et ithalatı yapılmamıştı. AB her fırsatta Türkiye'ye "Taahhüdünüzü yerine getirin" baskısı uyguluyordu. Et ithalatına izin verilmemesi nedeniyle AB'de Türkiye'den tavuk ihracatı yapmıyordu. Karar ile AB'ye 19 bin tonluk et ithalatı taahhüdü de yerine getirilmiş olacak. Tarım Bakanlığı açıklamasında, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) AB'yi 'ithalat yapılabilir' ülkeler kategorisinde değerlendirdiği belirtildi.

Halk Et, küçük kasabı koruyacak
SABAH'IN gündeme getirdiği Halk Et'i İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş doğruladı. İBB'nin 'Halk Et' çalışmalarının olduğunu ifade eden Topbaş, "Halk Et ile ilgili bazı çevrelerden teklifler, öneriler geldi. Biz arkadaşlarımıza böyle bir çalışma yapmalarını istedik. Semt kasapları ve onlarla ilgili dernek ile görüşmelerini önerdik. Henüz bize somut bir sonuç gelmedi yapılan çalışmadan" dedi. Halk Et'in 'Et Balık Kurumu' tarzında bir yapıya sahip olacağını belirten Topbaş, "Etler devletimizin ilgili kurumu tarafından tedarik edilecek veya büyük et işlemi yapan yerlerden bunu tedarik etmek suretiyle daha ucuza verme imkanı olabilir mi? Semt kasapları sisteme dahil olabilir mi? bakılacak" diye konuştu.

SEKTÖR İKİYE BÖLÜNDÜ
'İthalatiç piyasayı rahatlatacak hamle'
Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ: Bakanlık tedbirlerin bir parçasını daha yürürlüğe sokuyor. İç piyasayı rahatlatacak bir hamle olacaktır. Canlı hayvan ithalatında fiyatlar istenilen kadar düşmedi. Çünkü hem canlı hayvan ithalatı külfet hem de 2 ay sürüyor. Et ithalatı daha süratli olacaktır. Ama daha kalıcı önlem gerek.

'Esnafa yaramaz, fiyatı düşürmez'
Günaydın et ve restoranlar zincirinin sahibi Cüneyt Asan: Gelen et işimize yaramayacağı için çok büyük etkisi olacağını düşünmüyorum. Canlı hayvan ithalatında da gelen hayvanların etleri salam ve sosis yapımında kullanıldı. Esnafın işine yaramadı. Şimdi de kaliteli iş yapan restoranlar bu eti kullanamayacak.

İthalatizni PERDER'i harekete geçirdi
DAHA önce kasaplık sığır ithalatında ilk izni alan Perakendeciler Derneği (PERDER) şimdi de et ithalatı için düğmeye bastı. PERDER Başkanı Turhan Özbahçeci, yarın başvuru yapacaklarını söyledi. Özbahçeci, "Alınan karar geç alınan bir karar ancak etteki yangına su dökecek" dedi. PERDER, hayvan ithalatına da başladı.