KPSS'ye garantili hazırlık 600 lira!

KPSS sınavı sahtekarlığında kullanılan cihazların maliyetini araştırdık. Kolaylıkla bulunan ürünler 600 TL'yi geçmiyor

Salı 21.09.2010
ABONE OL
Binlerce kişiyi mağdur eden Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sahtekarlığında kullanılan cihazlar internet üzerinden rahatlıkla bulunabiliyor. Biz de KPSS sınavında yapılan sahtekarlığın yapıldığı cihazların maliyetini araştırdık. Kamera ile soruları aktarmak için kalem kamera ve soruların yanıtları için kullanılan bluetooth kulaklık maliyeti 600 lirayı geçmiyor. Üstelik ürünlerin pek çoğu Google aramasıyla internet sitelerinden rahatlıkla bulunuyor ve satın alınıyor. Eğer "Ben deneyerek almak istiyorum" derseniz, İstanbul Karaköy yeraltı çarşısında, Sirkeci'de Tahtakale'de ve Polonya Pazarı'nda ürünlerin pek çoğu bulunuyor. İnternet siteleri kredi kartı yerine banka havalesini tercih ediyor. Bunun sebebi kredi kartı güvenliği olduğu kadar satın alan kişilerin kimliğini saklama ihtiyacından kaynaklanıyor. Kalem kameranın 60 TL'den 200 liraya kadar değişik seçenekleri bulunuyor. Kolye bluetooth kulaklık ve işitme cihazı da 500 lira civarına satınalınıyor.

DÜĞME DE OLUYOR KRAVAT DA
Bu tür casus kameraların çok farklı modelleri de var. Düğme şeklinde cekete veya gömleğe bile yerleştiriliyor. Ayrıca resim çerçevesi, kravata saklanan, kol saati, masa saati, ayna arkası, el feneri şeklinde gizli kameralar da bulunuyor.

KISKANÇ EŞLER KULLANIYOR
İnternetten ve mağazalardan satış yapan şirket yetlileri eşlerini veya sevgilisini takip eden kıskanç kadın ve erkeklerin yoğun talepte bulunduğunu ifade ediyor. Ayrıca yeni çocuğu doğunlar da bakıcıları izlemek için çocuk odasında casus kameralarını kullanıyor. Yetkililer, sınav hırsızlarının az olmadığını söylüyor.

KALEM KAMERA GÖMLEK CEBİNDE ÇEKİM YAPIYOR
adece basit bir kamera sistemi, mercek, pil ve depolama cihazından oluşan kayıt cihazı önce soruları kaydediyor. Sonra kablosuz teknolojiler devreye girerek bluetooth kulaklıkla iletişim kuruluyor. Kimsenin fark edemeyeceği kadar akıllı bir tasarıma sahip olan bu cihaz ile gizli çekim yaptığınızın anlaşılması oldukça zor. 4 gb dahili hafızaya sahip bu gizli kamerayı bilgisayarınızın USB girişine takarak şarj edebiliyorsunuz ve tek şarjla 2 saat aralıksız görüntü kaydedebiliyorsunuz.