Brezilya'dan reale müdahale

Japonya'nın para birimi yene müdahalesnin ardından Brezilya da düğmeye bastı. Latin devi, para birimi realin daha fazla değerlenip ihracatı vurmaması için "sınırsız" dolar alacağını açıkladı

Çarşamba 22.09.2010
Son Güncelleme: Salı 21.09.2010
ABONE OL
Aşırı değerli Türk Lirası'na müdahale edilmesi konusunda iş dünyasının çağrılarına tepkisiz kalan Merkez Bankası'na karşılık, ekonomisi ihracatla ayakta duran ülkeler yerel para birimlerinin aşırı değerlenmesine karşın art arda adımlar atıyor. Japonya'nın geçen hafta güçlünen para birimi yeni düşürmek için piyasalardan dolar almasının ardından bir önemli haber de Güney Amerika'nın devi Brezilya'dan geldi. Brezilya Maliye Bakanlığı, para birimi realin aşırı değerlenme sonucunda dış ticaret dengesini tehdit etmesi nedeniyle piyasalara real verip dolar satın alacağını açıkladı. Brezilya, realin değerini kontrol altında tutmak için yapılacak işlemlerde geçen yıl oluşturduğu sermaye fonu havuzunu kullanacağını açıkladı. Brezilya söz konusu fondaki kaynağı geçen yıl yurtdışından sıcak para girişine önlem olarak getirdiği binde 2 düzeyindeki vergiden (Tobin vergisi) elde etti.

'ADIMLAR İHRACATI ARTIRACAK'
Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega, dolar satın alımında herhangi bir sınır koymadıklarını belirterek, "Atacağımız adımlar ülkenin finansal krizden korunması ve Brezilyalı şirketlerin ticaret ve ihracatını uluslararası alanda artırması konusunda son derece önemli" dedi. Müdahale haberleri piyasalar üzerinde etkisini hemen gösterdi. Geçen hafta 1.71 seviyesine kadar düşen dolar/ real paritesi dün 1.73'ün üzerine çıktı.