JCR-Eurasia Rating Çalık'ın notunu BBB olarak teyit etti

Çalık Holding'i yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendiren JCREurasia Rating, şirketin notunu BBB, görünümünü ise stabil olarak teyit etti

Çarşamba 22.09.2010
ABONE OL
JCR-Eurasia Rating, Çalık Holding'in Uzun Vadeli Ulusal Notunu 'BBB (Trk)', görünümünü ise stabil olarak teyit etti. Grubun üstlendiği riskleri kendi imkânlarına dayanarak yönetebilme yeteneğine ilişkin olarak bağımsızlık notu 'ekonomik koşullara bağlı', destek kategorisindeki notu ise 'yeterli düzeyde' bulundu. JCR-Eurasia Rating'in bu kararında, Çalık Holding'in uluslararası arenada tanınmış güçlü firmalarla kurduğu ortaklıklar ve stratejik sektörlerde konumlanmış çok sayıda yatırım projeleri ile uluslararası alanda bölgesel bir aktör haline gelmesi, 3 kıtaya yayılmış çok geniş bir coğrafyada, finans, enerji, medya, telekomünikasyon, tekstil, inşaat ve madencilik sektörlerindeki faaliyetlerini devam ettirmesini gösterdiği vurgulandı.

'NAKİT KABİLİYETİ ARTACAK'
Sağlanan dışsal kaynaklardan dolayı Çalık Holding'in bir miktar kur riskine maruz kaldığına, likidite açısından yarattığı ve süreç içerisinde yaratacağı nakit akışının, var olan yükümlülüklerini karşılamada yeterli ve uyumlu seviyesini korumaya devam edeceğine dikkat çeken JCR-Eurasia Rating, ekonomik ve siyasi konjonktürün mevcut halinin devam etmesine bağlı olarak grubun ödemelerinde önemli bir sorunla karşılaşmayacağı öngörüsünde bulundu. Yatırım ve projelerin tamamlanması ile grubun nakit yaratma kabiliyetinin artacağı ve daha olumlu bir bilançoya kavuşacağı düşünüldüğünden uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notu BB- olarak teyit edildi.