'Gaza bu kış zam yok'

Kış ayları gelirken vatandaşın merakla beklediği doğalgaz fiyatları konusunda son açıklama en yetkili ağızdan geldi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu kış doğalgaza zam görünmediğini söyledi

Cumartesi 25.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 25.09.2010
ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, SABAH ve Takvim Gazeteleri ile ATV televizyonunun Ankara bürosunu ziyaret etti. Doğalgaz sektöründen, nükleere ve petrol arama çalışmalarına kadar birçok konuda soruları yanıtladı. Yıldız, kış ayları yaklaşırken herkesin merakla beklediği sorunun yanıtını verdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, doğalgaza bu kış zam gözükmediğini müjdeledi. Doğalgazın otomatik fiyatlandırmaya bağlı olduğunu hatırlatan Yıldız, "Fiyat 90 lira olsun, 100 lira olsun diye biz karar vermiyoruz. Gaz fiyatı, petrol fiyatına endeksli bir formülle hesaplanıyor. Şu anki petrol fiyatları seyrini sürdürürse 6 ay sonrası için zam gözükmüyor" dedi.

GEREĞİNİ YAPARIZ
Özellikle 2008 yılında doğalgazda zam ve indirimlerin sık uygulanmasının belli sorunları beraberinde getirdiğini aktaran Yıldız, "Doğalgaz ve elektrikte kısa vadeli indirim veya zam uygulamak yerine uzun süreli, istikrarlı bir sistem kurguladık. Enerji fiyatları ülkelerin büyümesi ile doğrudan ilgili stratejik bir konu" diye konuştu. Doğalgazda tüketim düşüşü nedeniyle ilk 7 ayda tüketilemeyen 3 milyar metreküp gaza 'al ya da öde' nedeniyle 2 milyar dolar ödeme yapılacağı riskini değerlendiren Yıldız, doğalgaz sözleşmelerinde yer alan 'al ya da öde' kapsamında ödenen paraların bir nevi ön ödemeli doğalgaz alımı gibi düşünülmesi gerektiğini belirterek, "Burada kullanmayacağımız fazla para ödemiş değiliz. Parayı peşin ödüyoruz ancak 5 yıl içinde gazı kullanma imkânımız olacak. 5 yıl içinde tüketemeyeceğimizi görürsek yani tüketim yeterli seviyede gelişmezse gerekeni yaparız" dedi.