İhtilâl küskünü yatırımla dönüyor

Amca Lütfi Kırdar 27 Mayıs ihtilâlinden sonra Yassı Ada'da yargılanırken yaşamını yitirince yeğen Nemir önce Irak, ardından ABD'ye gitti. Çalıştı, 41 milyar dolarlık şirketiyle zenginlikte İngiliz Kraliçesi'ni bile geride bıraktı

Cumartesi 25.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 25.09.2010
ABONE OL
İstanbul'un eski valilerinden ve Menderes Hükümeti'nin Sağlık Bakanı Lütfi Kırdar'ın, 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra Türkiye'den ayrılan dolar milyarderi yeğeni Nemir Kırdar, Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor. Kırdar'ın yatırım kararını 12 Eylül referandumunun ertesinde açıklaması akıllara 27 Mayıs dönemini getirdi. Çünkü Kırdar, Askeri Cunta'dan en fazla etkilenen ailelerden birinin mensubu. Nemir Kırdar aynı zamanda şubat ayında yaşamını yitiren Yüksek Öğretim Kurumu'nun Kurucu Başkanı İhsan Doğramacı'yla da kuzen.

ŞİRKET ALACAK
Türkiye'de 1950'li yılların sonunda eğitim için gelen, amcasının Yassı Ada Mahkemeleri sırasındaki ölümünün ardından önce memleketi Irak'a, ardından ABD'ye çalışmaya giden 41 milyar dolarlık varlığa sahip Investcorp adlı yatırım şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Nemir Kırdar, Türkiye'de bir tarım şirketini satın almaya hazırlanıyor. Bahreyn merkezli Investcorp'un genel kurulunda konuşan Kırdar, "Türkiye'de bir şirketi almak için görüşmelerimiz sürüyor. Birkaç aya kalmaz iş çözümlenir" ifadesini kullandı. Türk-Bahreyn İş Konseyi Başkanı ve Coşkun Şirketler Grubu'nun sahibi Osman Yıldırım Coşkun da Kırdar'ın Türkiye'yi yakın takibe aldığını doğruluyor. Coşkun, "Kırdar'ın, Türkiye'de şirket alacağını ve yatırım yapacağını ben de duydum" dedi.

Gucci ve Tiffany'yi dünyaya tanıttı
KİŞİSEL serveti 1.2 milyar doları bulan Kırdar, Ortadoğu'nun en zengin 29'uncu işadamı. İngiltere'de yaşayan Kırdar'ın serveti Kraliçe'yi bile geride bıraktı . 1969'da ABD'de bulunduğu yıllarda birçok banka ve finans şirketinde üst düzey yönetici olarak çalışan Kırdar, 1974'te Chase Manhattan Bank'da Başkan Yardımcılığı'na kadar yükseliyor. 1982'de Investcorp'u kuruyor. Şu anda 41 milyar dolardan fazla varlık yönettiği bilinen şirketin sahibi ve CEO'su Kırdar, 'marka sihirbazı' olarak tanınıyor. 1987'de sıkıntıdayken aldığı Gucci'yi 1999'da sattığında 2.1 milyar dolarlık bir dev haline dönüştüren Nemir Kırdar'ın dünyaca ünlü hale getirdiği markalar arasında Tiffany, Saks Fifth Avenue, İngiliz perakendeci J. Sainsbury en dikkat çekenler arasında yer alıyor.

Duruşma salonunda öldü

NEMİR Kırdar'ın amcası Lütfi Kırdar, 27 Mayıs 1960 ihtilâli ile Adnan Menderes Hükümeti'ndeki diğer üyeler gibi tutuklanarak Yassı Ada'ya götürüldü. Sorgu sırasında kalp krizi geçiren Kırdar, duruşma salonundaki yüzlerce kişinin gözü önünde 17 Şubat 1961'de yaşamını yitirdi.

Irak'la ilgili kitap yazdı
Kırdar'ın "Saving Iraq" adlı bir de kitabı bulunuyor, Kırdar, geçen yıl kaleme aldığı kitabında Irak'ın huzur ve refah için atması gereken adımları sıralamış. Kitap "Bir parça tarih bir parça pragmatik kılavuz" olarak değerlendiriliyor.