9 Türk şehri, geleceği parlaklar arasına girdi

BCG'nin raporuna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Kayseri, Konya ve Antalya hızlı gelişme potansiyeline sahip

Pazar 26.09.2010
ABONE OL
THE Boston Consulting Group'un (BCG) hazırladığı rapora göre Türkiye'den 9 kent gelişmekte olan ülkelerin 500 bin nüfusa sahip 717 kenti ve gelecek 20 yılda bu nüfusa ulaşması öngörülen 371 kent en büyük potansiyel pazarlar olacak. Bu dünya kentleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın yanı sıra Türkiye'nin hem nüfus, hem ekonomik büyüme açısından hızla gelişen kentlerinden Adana, Mersin, Kayseri, Konya ve Antalya da yer alıyor.
HIZLI BÜYÜYECEKLER

BCG İstanbul Ofisi Yönetici Ortağı Burak Tansan, BCG'nin 'Winning in Emerging-Market Cities: A Guide to the World's Largest Growth Opportunity' raporuna göre, gelişmekte olan kentlerde ciddi bir ekonomik büyüme tespit ettiklerini belirtti. Burak Tansan "Aralarında İstanbul'un da olduğu 'gelişmekte olan' kentler grubu, 2015 yılı itibari ile dünyanın toplam tüketiminin yüzde 30'unu gerçekleştirecekler ve yıllık tüketim harcamaları her sene ortalama yüzde 11 büyüyecek. Aynı zamanda önümüzdeki 20 yıl içinde bu kentlerde beklenen altyapı yatırımları da toplamda yaklaşık 40 trilyon dolar" dedi.