Mey İçki satılıyor mu?

Pazartesi 27.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.09.2010 12:38
ABONE OL
Türkiye'nin en büyük rakı üreticisi Mey İçki'yi 2006 yılında satın alan ABD'li yatırım fonu TPG'nin şirketi satmayı düşündüğü bildirildi.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, TPG'nin, Mey İçki için 2 milyar dolarlık aşkın bir satış veya flotasyon düşündüğünü ve bu yöndeki hazırlıkların yapıldığını belirtirken danışmanlık hizmetini verecek yatırım bankasını seçmek üzere gelecek ay bir "güzellik yarışması"nı planladığını kaydetti.

Mey İçki'nin, TPG tarafından satın alındığı 2006'dan beri kazançlarını bir kat artarak 200 milyon doların üstüne çıkarttığına işaret edildiği haberde Türkiye'nin en büyük şarap, votka ve cin üreticisi de olan şirketin rakı pazarının yüzde 70'ini kontrol ettiğine dikkat çekildi. Haberde şöyle devam edildi:

-"BANKACILAR EN OLASI SONUCU HALKA ARZ"-

"Bankacılar, en olası sonucunun, bir halka arz olduğunu söylüyorlar çünkü karları hızla büyüyor ve ekonomik görünüme ilişkin artan iyimserliği ortamında İstanbul'un İMKB 100 Endeksi, kısa bir süre önce, yeni bir rekor kırdı."

Financial Times, Mey İçki'nin satışının Türk Rekabet Kurumu'nun grubun Burgaz'ın hisselerini alımını onaylamasından ardından daha muhtemel hale geldiğini belirtikten sonra "TGP, her hafta 50 bin perakendeciye içki teslim eden, Türkiye'deki başlıca içki dağıtım ağını satın alma olasılığının çekici gelebileceği, dünyanın en büyük içki gruplarının bazılarının ilgisini uyandırmayı umuyor" yorumunu da yaptı.

Buna karşın gazete, Mey İçki'nin toplam satışlarının yüzde 15'i civarını oluşturan rakının "sınırlı bir ihracat potansiyeli"nin olduğunu kaydettiği haberinde Mey İçki'nin güçlü nakit girişini, TGP'nin devralırken girdiği 500 milyon dolarlık borcunun çoğunu ödemek için kullandığı, TPG'nin de, şirketi almak için yaptığı başlangıç yatırımını beş kat aşan bir kazanç sağlaması beklendiği vurgulandı.

Financial Times gazetesi, Türkiye'nin bu yıl yüzde 6 büyüyeceği tahminine de dikkat çekerken ülkenin, Batılı özel yatırımcıların arasında giderek artan bir ilgi uyandırdığını belirttiği haberinde 2008 yılındaki 3.15 milyar dolarlık Migros satışı gibi son yıllarda Türkiye'de yabancılara yapılan bazı önemli satışları da anımsattı.

MEY İÇKİ'DEN AÇIKLAMA

Mey İçki CEO'su Galip Yorgancıoğlu, şirketin yüzde 90'unun özel yatırım fonu Texas Pasific Group (TPG), kalan yüzde 10 hissesinin ise yine özel yatırım fonu olan Aktera Fonu'nda olduğunu hatırlatarak, hissedarların çıkış kararı olmadığı söyledi.

Mey İçki'nin düzenlediği basın toplantısında konuşan Yorgancıoğlu, "Hissedarlarımızın çıkış kararı henüz yok" dedi ve ekledi:

"TPG çıkmak isterse bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum" dedi.

Bu yılki cirolarının 925 milyon dolar olacağını, geçen yılki cironun 950 milyon dolar olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, ÖTV artışının rakı pazarını olumsuz etkilediğini ancak votka pazarının çift haneli büyüdüğünü söyledi.

Yorgancıoğlu, 25 milyon dolarlık ihracatları olduğunu belirtti.