Samsun-Ceyhan Hattı’nı önemsiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Boğazı'nın tanker trafiği yükünü artık kaldıramadığını belirterek "Samsun- Ceyhan Ham Petrol Boru hattı projesini önemsiyoruz" dedi

Perşembe 30.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 30.09.2010
ABONE OL
İstanbul'da dün başlayan Karadeniz Ekonomi ve Enerji Forumu'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Samsun-Ceyhan projesinin önemine dikkat çekti. Forumdaki konuşmasında Türkiye'nin enerji koridoru olmanın ötesinde dünyanın enerji merkezi olacağını aktaran Erdoğan, "Türkiye dünyanın ispatlanmış rezervinin yüzde 65'ine komşu. Aktif şekilde ülke ve bölge arz güvenliği için çok boyutlu politika izliyoruz" diye konuştu. İstanbul aşığı olduğu bilinen Başbakan zirvede Türkiye'yi enerji koridoru haline getirecek projeleri sıralarken, boğazların tanker yükünü azaltarak yıllık 70 milyon ton Rus ve Kazak petrolünü Ceyhan'a taşıyacak Samsun-Ceyhan Ham Petrol boru hattı projesine de ayrı sayfa açtı. İstanbul ve Çanakkale boğazlarının mevcut petrol tanker trafiğini daha fazla taşımasının mümkün olmadığını anlatan Erdoğan, "Bu Türkiye için, İstanbul'umuz için büyük tehdit. Her an her şey olabilir. Bunun bedelini boğazlarda geçmişte ağır yaşadık patlamalarla. Bunları bir daha yaşamak veya yaşatmak istemiyoruz. Samsun-Ceyhan projesini önemsiyoruz" dedi.

AB'YE SİTEM ETTİ

Türkiye'nin enerji koridoru olmasının ötesinde dünyanın enerji aktörü olduğunu anlatan Erdoğan Avrupa Birliği'ne de sitem etti. Türkiye'nin AB üyeliğini tartışma konusu yapanların önemli vizyonu sergilemediğini aktaran Erdoğan, "Enerji ile ilgili her şeyi halleden enerji faslını açmakta tereddüt edenler bunu tehdit kullanıyor. Bunlar şık değil. Türkiye AB üyeliği ile kazanan sadece Türkiye olmayacak. En az Avrupa'da o kadar kazanacak" diye konuştu. Dünyada 1.5 milyar nufusa henüz elektrik ulaşmadığını aktaran Erdoğan, "Uydu fotoğraflarına baktığınızda gece Kuzey yarımkürede ışık varken, Afrika ve güney yarım kürenin karanlıkta olduğunu görürsünüz. Yeryüzü kaynaklarının eşit ve adil dağılmadığını görüyoruz. Son kriz bu tablonun sürdürülebilir olmadığını gösterdi" dedi. Foruma Gürcistan Başbakanı Nikolaz Giluari, Atlantik konseyi üyesi ve ABD Başkanı Bush'un eski danışmanı Brent Scowcroft ve bir çok yerli ve yabancı davetli katıldı.