'Zamanı gelince önlem alırız'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan sıcak para konusunda "gerekli zamanda gerekli önlemleri" alabilecekleri sinyalini verdi

Pazar 05.12.2010
Güncelleme: Pazar 05.12.2010
ABONE OL
Uluslararası İşbirliği Platformu'nun düzenlendiği Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi'ne katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan sıcak parayı yakından takip ettiklerini belirterek, "İhtiyaç duyduğumuz, gerek gördüğümüz anda da gerekli tedbirleri kuşkusuz alacağız. Ama bugün itibariyle bir adım atmıyorsak, gerek görmediğimiz içindir. Yakından takip ettiğimiz bir konudur" dedi. Türkiye'ye istikrar ve güven olduğu sürece gelen sermayenin çıkan sermayeden daha fazla olacağına dikkat çeken Babacan, "Tabiki tercihimiz kalıcı, doğrudan, uzun vadeli yatırımların Türkiye'ye daha çok geliyor olması, ama biz hem doğrudan yatırımlara hem portföy yatırımlarına açık bir ülkeyiz" diye konuştu. Gelen sermayenin daha uzun vadeli olması için gerekli teşvikleri, tedbirleri aldıklarını söyleyen Babacan, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Hazine'nin bu konuları sık sık değerlendirdiğini ifade etti.

İSTİKRARDAN TAVİZ YOK
Dünyada korumacılık akını olduğunu hatırlatan Babacan, "Herkesin korumacılık yaptığı bir dünyada bundan kim istifade edecek? Sözüm ona korumacılık yapan ülkelerin nihayetinde o ülkede yaşayan vatandaşları zarar görüyor'' dedi. Babacan, şunları kaydetti: "Biraz dik duracaksınız. Sağdan soldan esen rüzgarlarla yön değiştirmek olmaz. 3 yıl 5 yıl sonra birileri gelir de temel unsurlara dokunursa, işte o zaman siz Türkiye ekonomisinden korkun. Kim gelir de Türkiye'de bir gün mali disiplinden taviz verirse, borç stokunun arttığı, açıkların artığı bir döneme sokarsa Türkiye'yi, o zaman Türkiye'den korkun. Kim gelip de fiyat istikrarı odaklı bir para politikasından Türkiye'yi uzaklaştırırsa o zaman Türkiye'den korkun. Kim serbest kur rejimine müdahale ederse o zaman Türkiye'den korkun."

Tobin istemiyoruz
TOBİN vergisi tartışmalarına değinen ve, Brezilya örneğinde bu verginin işe yaramadığını söyleyen Babacan, "Temel politika makro ihtiyati tedbirlerle ve uygulamalarla bu işi götürmektir. Uzun vadeli bakacaksınız. Ekonomide moda akımlarına, günlük akımlara yer yok. Yaptılar da ne oldu? Geçen sene Avrupa'da para harcama modasına kapılsaydık, bugün Türkiye ne durumda olurdu" dedi.

'12 AB ülkesinden daha iyiyiz'
BABACAN, şu anda 12 AB üyesi ülkenin risk priminin Türkiye'nin üstünde olduğunu belirterek, "Türkiye bir gelişmekte olan ülke olmasına rağmen, AB'ye üye olmamasına rağmen, içerideki ülkelerin yarısından daha güvenilir, daha güçlü bir ekonomi olarak görünüyor'' diye konuştu.