Siviller grevde askerler çalışıyor

Kemer sıkma önlemleri sonucu tansiyonun iyice yükseldiği İspanya'da hava trafik kontrolörleri greve gitti. Hükümetin sert tepki gösterdiği havaalanlarındaki greve karşı kontrolörlerin görevi orduya emanet. Zordaki hükümet, olağanüstü hal ilan etti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 05.12.2010 ABONE OL
Euro Bölgesi'nde yaşanan mali krizde en riskli ülke olarak ön plana çıkan İspanya'da hükümetin kemer sıkma önlemleri grev ve protesto gösterilerini alevlendirdi. Son olarak hava trafik kontrolörlerinin beklenmedik şekilde greve gitmesi ile ülkedeki 8 havaalanı kapatıldı, hava taşımacılığı felç oldu. Grev kararı hükümetin, kamuda tasarruf tedbirlerini açıklamasının hemen ardından başlarken, Madrid yönetiminin tepkisi sert oldu. Kontrolörlerin yasal olmayan şekilde işlerini aksattığını kaydeden hükümet, uçuş trafiğinin kontrolünü orduya devretti. Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun başbakanlığındaki İspanya hükümeti, grevin tüm uyarılara rağmen devam etmesi üzerine ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

YÜKSEK MAAŞLA AZ MESAİ
Ülke ortalamasına göre yüksek maaş alıp çok daha az mesai yapan çalışanların grevinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba ise "Hükümet elinde anayasal olarak bulundurduğu bütün araçları kullanma kararı almıştır. Bir grup çalışanın ayrıcalıkları korumak için ciddi bir şekilde bütün milleti etkilemesine izin vermeyecektir" diyerek hava trafiğinin kontrolünün orduya devredildiğini açıkladı. Sosyalist hükümetin greve tepkisi bununla da sınırlı kalmadı. Bir grup kontrolörün toplandığı otele giden İspanyol polisi, kontrolörlerin işlerinin başına dönmemeleri durumunda 8 yıla kadar hapisle cezasıyla yargılanabilecekleri uyarısında bulundu. Normal olarak işe gelen görevliler, gün ortasında hasta olduklarını söyleyerek aniden işi bırakıp görev yerlerini terketmişlerdi. Hükümet grevin başlamasından hemen önce havaalanlarının ve havaalanı hizmetlerinin kısmen özelleştirilmesini içeren yeni teşvik paketini onaylamıştı.

İstanbul'dan bazı uçuşlar iptal edildi
İspanya'daki hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle İstanbul'dan İspanya'ya yapılması gereken bazı uçak seferleri iptal edilirken, bazı seferler de gecikmeli olarak gerçekleştiriliyor. Alınan bilgiye göre, hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle İstanbul'dan İspanya'nın değişik kentlerine düzenlenen uçak seferleri olumsuz etkilendi. THY'nin TK1857 ve TK1859 Madrid seferi ile TK1853 ve TK1855 Barselona seferleri iptal edildi. Bu arada, Onur Air ve Atlasjet'in, İspanya'nın değişik kentlerine yapılması gereken uçak seferlerinde önemli gecikmeler yaşanıyor. Iberia ve Ryanair havayolları da İspanya'dan ve İspanya'ya olan uçuşlarını durdurdu.

Grevdekilere kovuşturma açılacak
Hava trafiğinin büyük ölçüde durmasına yol açan hava kontrollerinin grevinin ikinci gününde olağanüstü hal ilan eden hükümet, durumun ne kadar süreceğine yönelik açıklama yapmadı. Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba, acil bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, bunun hava kontrolörlerinin işlerine dönmeleri talimatı anlamına geldiğini ve reddetmeleri halinde de iç hizmet kanunu uyarınca haklarında kovuşturma açılabileceğini, hapis cezasına çarptırılabilecekleri bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU