Haremlique'i dünyaya açıyor

İş hayatına ev tekstilinde yarattığı Haremlique markasıyla giriş yapan Caroline Koç'a Londra Harvey Nichols'tan davet var. Harrods'a Türk kahvesiyle giren Koç, Beyrut'ta da mağaza açıyor

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç'un eşi Caroline Koç ve ortağı Banu Yentür, üç yıl kadar önce ev tekstilinde Haremlique isminde bir marka çıkarttıklarında işlerin Türk kahvesi üretimine girecek kadar büyüyeceğini hayal etmişler miydi acaba? Osmanlı motiflerini moden çizgilerde ev tekstiline taşıyan Haremlique, butik bir iş gibi görünse de İstanbul'daki mağazalarının yanı sıra, Londra'daki en lüks çok katlı mağaza Harrods'a Türk kahvesiyle giriş yaptı ve yine Londra'daki Harvey Nichols da Haremlique ürünlerini satmak için Caroline Koç'a teklifte bulundu. Bu ayın ortalarında Beyrut mağazasını açmaya hazırlanan Koç'un hedefi tanınmış bir dünya markası olmak...

Tekstil geçmişi olan İzmirli Giraud ailesinden olmanızın bu sektörde marka yaratmanıza etkisi oldu mu?
Tabii ki ailenin yaptığı iş kişinin mesleğinde etkili oluyor. 200 yıllık bir ticaret ve üretim geçmişi var ailemin. İster istemez böyle bir kültürle büyüdüm. Özellikle işimizin tekstil alanında olması konuya aşinalığımızdan dolayı işleri daha hızlı yürütebilmemizi sağlıyor. Daha da önemlisi neyi nasıl yapacağınızı bilebiliyorsunuz. Mustafa ile evlenmem bu geleneği devam ettirdi. Onun desteği ve katkılarının yeri ayrıdır.

200 yıl bizi epey geçmişe götürüyor. Giraud ailesinin işlerinin başlangıcından söz eder misiniz?
1800'lerde İzmir ciddi bir ticaret hacmine sahipti. Batılı tüccarların akını vardı. İtalyan, Fransız tüccar aileler, Rumlar, Yahudiler, Türkler az da olsa Ermeniler. İzmir Limanı, Doğu-Batı arasında bir pencere görevini üstleniyordu. Ailemizin tekstile girmesi, büyük dedemin halı üretimine birkaç ortakla girmesiyle başlamış. (Oriental Carpet Manufacturers). Bu dönemde kurulan İzmir Pamuk Mensucat ve İzmir Yün Mensucat bu firmaya bağlıymış. Daha sonrasında ailem diğer ortaklardan hisseleri almış ve elde ettiği sermaye ile tekstil sektöründe imalata başlamış. Sonrasında İzmir Basma da eklendi. Geçmişin tecrübeleri, öğretileri ve çıkarılan dersler sanırım Haremlique'in temel yapısını oluşturuyor. Yüksek adetli üretim anlayışından tasarım anlayışına geçmeme yardımcı oldu.

Niye ilk mağazanız Beyrut'ta açılacak? Mesela New York, Paris ve Londra'nın önceliği yok mu? Planlarınız var mı?
Aslında Beyrut öncelikli değildi. Talepleri değerlendirirken en önce olgunlaşan yer Beyrut oldu. Paris ve Londra planlarımızda daha öncelikliydi. Teklifler var ama biz franchise vermek konusunda emin değiliz, çünkü kendimiz mağaza açmayı tercih ediyoruz. New York ise olmak istediğimiz ama uzaklığı nedeniyle tereddüt ettiğimiz bir yer, özel projeler bazında çalışmalarımız başladı.

BUGÜN NELER OLDU