Berisha mucizesi

Avrupa'nın devleri birer birer çökerken Balkanlar'da Arnavutluk'un yıldızı parlıyor. Sırrını Forbes'a açıklayan Başbakan Berisha, "Harcamaları azalttık, vergiyi düşürdük, 1 euro bedelle kamu arazilerini yabancı yatırımcılara açtık" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 07.12.2010 ABONE OL
Avrupa'da her gün yeni bir devin çöküş haberleri gelirken, 3.2 milyon nüfuslu Arnavutluk'un yıldızı parlıyor. 1990'larda dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Arnavutluk, geçen yıl Avrupa'nın en hızlı ekonomisi haline geldi. Mucizeyi 2005'te yeniden iktidara gelen Arnavutluk'un Başbakanı Sali Berisha'nın yarattığı belirtiliyor. Forbes Türkiye'nin bu ayki sayısına konuk olan Berisha, Arnavutluk ekonomisinin başarı sırrını açıkladı. Kriz döneminde kemer sıkma politikaları uyguladıklarını anlatan Berisha, "Geçen yıl haziranda kamu harcamalarını yüzde 25 azalttık. Gereksiz bir korkuya kapılmışız çünkü ağustos sonu itibarıyla büyüme planlarımızın yüzde 99.6'sınını gerçekleştirebildiğimizi gördük. Ama tedbirli olmak lazım, büyümeyi bu seviyede muhafaza etme kararı aldık" dedi. Devleti yüzde 33 küçülttüklerini söyleyen Berisha, "Devlet görevlilerinin ulaşımıyla ilgili yeni kurallar getirilmesini destekleyeceğiz demiştim. 3 bin sürücü ve araç vardı. Şu anda sadece 31 resmi görevli şoför ve araç var" diye konuştu. "Kriz ortamında yapılacak en iyi şey, iş ortamını desteklemektir" diyen Berisha, başbakan olduktan sonra vergileri düşürdüğünü, krizde de bu politikadan taviz vermediğini anlattı.

VERGİYİ DÜŞÜK TUTTUK
Berisha, "Küçük işletmelerin vergilerini yarı yarıya azalttık. Kurumlar vergisini yüzde 25'ten yüzde 10'a, gelir vergisini yüzde 23'ten yüzde 10'a, sosyal güvenlik katkısını da yüzde 32'den yüzde 15'e indirdik. Vergi sistemini basitleştirmek için ulusal vergilerin sayısını 26'dan 6'ya düşürdük; özel eğitimdeki vergileri kaldırdık; pek çok gümrük vergisini iptal ettik. Bunları, paranın yatırımcıların hesabında, kamuda olduğundan daha değerli olduğuna inandığım için yaptım. Bu kadar büyük bir gelir artışı da beklemiyordum doğrusu" dedi.

YATIRIMCIYA 1 EUROYA ARSA SATIYOR
Yabancı yatırımı çekmek için bu yıl yatırım destek ve tanıtım ajansı kurduklarını, şirket kuruluş süreçlerini kısalttıklarını ve bir güne indirdiklerini anlatan Başbakan Berisha, '1 Euro' bölgeleri yarattıklarını söyledi. Büyüklüğü ne olursa olsun kamu arazilerini 1 euro bedelle yatırımcılara açtıklarını kaydeden Başbakan Berisha, projeyi şöyle anlattı: "Kim bir fabrika veya başka bir şey inşa etmek ya da tarım yapmak amaçlı -mesela zeytin ağacı, fındık, ceviz veya başka bir şey- dikmek için bir araziyi satın almak istiyor. Bu bir kamu arazisi ise 'bir euro'ya veriyoruz. Kim kamu arazisinde turistik tesis inşa etmek istiyorsa yine aynı paraya veriyoruz!. Projeyi üç yıl önce başlattık. Şimdi 1 euroya satılan bir arazinin üzerinde çimento fabrikası hizmete girdi." Bu atılımlarla ülkeye yabancı yatırım sel gibi akıyor. 2009'da doğrudan yabancı yatırımların oranı, yüzde 59 arttı. Bir önceki yıl bu rakam yüzde 60'dı. 2010'un ilk yedi ayında ise 629 milyon euroluk doğrudan yabancı yatırım geldi.

TÜRK YATIRIMLARI 1 MİLYAR $'A ULAŞTI
* Kişi başına düşen gelir 6 bin 400 doları geçti.
* GSMH 12.2 milyar dolara yükseldi.
* İhracat yüzde 62 arttı.
* Gelirler yüzde 13 yükseldi.
* Bu yıl yüzde 4.1 büyüme bekleniyor.
* 2011'de büyümenin 5.5 olması öngörülüyor.
* Türk yatırımları 1 milyar dolara dayandı.

BUGÜN NELER OLDU