Merkel'den kuruş euro yok

Belçika'dan yükselen 'yardım fonunu artıralım' çağrısı Avrupa'da günün konusu oldu. Almanya Başbakanı Merkel kurtarma fonunun artırılmasına karşı çıkıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 07.12.2010 ABONE OL
Bütçesinde devasa delikler açan Yunanistan'a 'adalarını sat borcunu öde' önerisi gelen Almanya şimdi de Avrupa kurtarma fonunun büyütülmesine karşı çıkıyor ve elini cebine atmaktan kaçınıyor. Krizde zor duruma düşen Avrupa ülkeleri için yaratılan 750 milyar euroluk kurtarma fonunun miktarının artırılması gerektiği bir çok ülke tarafından desteklenirken özellikle Almanya ve Fransa karşı çıkıyor. Euro Bölgesi ülkeleri, Yunanistan ve İrlanda'nın ardından borç krizindeki Portekiz ve İspanya'nın da batması halinde yetersiz kalacağı anlaşılan 750 milyar euroluk kurtarma fonunu artırmaya çalışıyor. AB Dönem Başkanı Belçika, kalıcı hale getirilecek kurtarma mekanizmasında Almanya ve Fransa'nın olumsuz bakışına rağmen miktarın artırılmasını önerdi. Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Didier Reynders, cumartesi günü basına yaptığı açıklamada, 2013 yılı sonuna kadar geçerli 750 milyar avroluk kurtarma fonunun bu tarihten önce kalıcı hale getirileceğini belirterek, "Ben kalıcı mekanizmada miktar artırımından yanayım. Eğer mümkünse bunu neden daha önce düzenlemeyelim?" demişti.

ORTAK TAHVİL ÖNERİSİ GELDİ

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları ise biraraya gelerek kurtarma fonunun büyütülmesi yanında, piyasaların yeni hedef olarak seçtiği Portekiz ve İspanya'nın durumunu ve ortaklaşa Avrupa tahvili çıkarmayı tartışıyor. Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ve İtalya Maliye Bakanı Giulio Tremonti, Financial Times'da yayımlanan ortak mektuplarında, Avrupa Borç Ajansı kurularak AB üyelerine "E-Bonds" adlı ortak tahvil çıkarma imkanı sağlanmasını önerdi. Buna göre AB üyeleri borçlanmalarının yüzde 50'ye kadarını, daha düşük faizli olması beklenen ortak Avrupa tahvili yoluyla gerçekleştirebilecek. Almanya Maliye Bakan Yardımcısı Joerg Asmussen, 3 Aralık'ta yaptığı açıklamada, AB üyelerini mali disipline teşvik etmeyeceği gerekçesiyle benzer taleplere karşı olduklarını duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU