Cantona çalımı

Krize karşı sivil itaatsizlik öneren eski futbolcu Eric Cantona, Fransızlara çalım attı. Halka "Paranızı bankadan çekin" diyen Cantona, kendi tavsiyesine uymadı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
Fransız halkına hükümetin aldığı tasarruf önlemlerini protesto etmek için "Bankalardan paranızı çekin" çağrısı yapan 'kral' lakaplı eski futbolcu Eric Cantona, kendi önerisine uymadı. Cantona iki bankadan parasını çekti ancak başka bankalara yatırdı. "Elinizde pankart, yürüyüp sesinizi duyurmaya çalışmak, polisten dayak yemek işe yaramıyor. Krize sebep olan bankalar değil mi? O zaman 'toplumsal devrim' için bankalar hedef alınacak" açıklamaları yapan Cantona, kendi parasını dün bankadan çekti. Basın, Cantona'nın, bir bankadan 750 bin euro, diğer bankadaki hesabındansa 1.500 euro çektiğini duyurdu. Eric Cantona, 'kansız devrim' çağrısına cevap vermeyip, kitleler halinde bankalardan paralarını çekmedikleri görüldü. İnsani yardım kuruluşlarına verdiği destek ve sosyal amaçlı projelerin öncülüğünü yapmasıyla tanınan Cantona, 'kansız devrim' diye tanımladığı halk protestosuyla, Fransız vatandaşlarından 7 Aralık'ta bankalardaki paralarını çekmesini istemişti.

Hükümet Cantona'ya kızgın
CANTONA'NIN geçen hafta yaptığı çağrıya Ekonomi Bakanı Christine Lagarde sert tepki göstermişti. Fransız bakan, basına yaptığı açıklamada, "Herkesin bir işi var. Bazıları çok iyi futbol oynar. Ben kendimi bu konuda riske atmam. Sanırım hepimiz iyi bildiğimiz konu üzerinde konuşmalıyız" diye konuşmuştu. Cantona'nın facebook üzerinde de sürdürdüğü kampanyaya, yurt dışı ülkelerden de destek gelmişti.

BUGÜN NELER OLDU