Çılgın Mehmetler

İstanbul'un elektriği Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı'dan sorulacak. Özelleştirmelere damga vuran ortaklar, Boğaziçi ve Gediz'den sonra Anadolu Yakası'nı da aldı. 4 ayda 8.5 milyon kişinin elektrik dağıtımını üstlenerek Türkiye tarihinin en büyük satın almasını yapan ikili, 8 milyar dolar borca girdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
Türkiye elektrik dağıtımının tamamı özelleşti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) son üç bölge için dün ihaleye çıktı. Üç ihalede 39 şirket yarıştı. İstanbul Anadolu Yakası (AYEDAŞ), Akdeniz ve Toroslar Elektrik Dağıtım Bölgeleri'nin özelleştirmesinden toplam 5 milyar 53 milyon dolar geldi. AYEDAŞ ihalesini 1 milyar 813 milyon dolar ile Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığında kurulan MMEKA şirketi kazandı. Toroslar Elektrik Dağıtım için de yarışan ikili son ana kadar dayandı ancak ihaleden çekildi. Toroslar Elektrik Dağıtım ihalesi 2 milyar 75 milyon dolar ile Yıldızlar SSS'in, Akdeniz Elektrik Dağıtım ihalesi de 1 milyar 165 milyon dolar ile Park Holding'in oldu.


KARDEŞİYLE YARIŞTI, KAZANDI
Ağustos'ta İstanbul Boğaziçi, Gediz ve Başkent Doğalgaz'ı 6.1 milyar dolara alan Karamehmet ve Kazancı dün yapılan ihalelere de damga vurdu. AYEDAŞ ihalesine 11 şirket katıldı. İhalede elemesiz turda en yüksek teklif 600 milyon dolar olarak belirlendi. İlk elemeli turda teklif 1 milyar 217 milyon dolara çıkarken, Palmet Enerji elendi. İkinci elemeli turda teklif 1 milyar 410 milyon dolara çıktı ve Alsim Alarko ihale dışı kaldı. Üçüncü elemeli turda tutar 1 milyar 573 milyon dolara yükseldi ve IC İçtaş-Eren Holding Ortak Girişim Grubu elendi. Dördüncü elemeli turda en yüksek tutar 1 milyar 691 milyon dolar olurken, en düşük teklif vererek elenen firma Türkerler İnşaat oldu. Son elemeli turda Emkat Ortak Girişim Grubu ihale dışı kaldı. Daha sonra açık artırmaya geçildi. Açık artırmada ilk olarak Mehmet Kazancı'nın kardeşi Cemil Kazancı'nın sahibi olduğu Aksa Elektrik mola aldı ve çekildi. MMEKA 1.811 milyar dolar, Yıldızlar 1.812 milyar dolar teklif etti. Ardından sırasıyla Enerjisa ve Park Holding de çekildi. Cengiz-Kolin 'teşekkür' edip çekildi. Daha sonra MMEKA mola istedi ve 1.813 milyar dolar teklif etti. Bunun üzerine Yıldızlar da çekildi. Böylece ihaleyi 1 milyar 813 milyon dolarlık teklifiyle MMEKA kazandı.ABONENİN 3'TE 1'Nİ ALDI

MMEKA ağustos ayında İstanbul Avrupa Yakası'nın elektrik dağıtım ihalesini 2 milyar 990 milyon dolara, İzmir ve Manisa illerini kapsayan Gediz Elektrik Dağıtım ihalesini de 1 milyar 920 milyon dolara kazanmıştı. Dün İstanbul Anadolu yakasını da alan MMEKA elektrikte toplam abone sayısını 8.5 milyona yükseltti. Böylece, Türkiye'deki 30 milyon elektrik abonesinin üçte birini almış oldular.

TEDAŞ artık denetim yapacak
DÜN yapılan ihalelerle birlikte TEDAŞ'a bağlı tüm elektrik dağıtım bölgeleri özel sektörün eline geçti. TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, elektrik dağıtım özelleştirmelerinin ardından "TEDAŞ kalacak mı?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi. Keklik, özel şirketlere yönelik inceleme ve denetimlerinde artacağını söyledi. Dağıtım özelleştirmeleri sonrasında vatandaşın elektrik kesintisi ile arızaya şirketlerin geç cevap vermesi konusunu değerlendiren Keklik, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun inceleme yetkisi var. Önümüzdeki dönemde özel şirketlere yönelik denetim başlayacak" dedi.

'Bir tur daha olsaydı bırakırdık'
MMEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ihale sonrasında yaptığı açıklamada bir tur daha yapılsaydı ihaleden çekileceklerini AYEDAŞ ihalesinde zorlandıklarını söyledi. Kazancı, daha önce Boğaziçi Elektrik Dağıtım'ı da aldıklarını hatırlatarak, İstanbul'da her iki yakayı işletmenin daha kolay olacağını düşündükleri için farklı bir yaklaşımla fiyat verdiklerini söyledi. İstanbul'un optimizasyon açısından kendilerine göre önem taşıdığını kaydeden Kazancı, ihalede verdikleri fiyatın normal olduğunu düşündüklerini belirterek, "Ama biraz zorlandığımızı söyleyebilirim" dedi.

EPDK tarifeyi konuşuyor
ANKARA'DA elektrik ihaleleri gerçekleştirilirken EPDK'da yeni tarifeler gündemi ile toplandı. Daha önce "Oluşan yüksek fiyatları tarifelerden çıkaramayız" diyen EPDK yetkililerinin özelleştirmelerin tamamlanmasının ardından kısa sürede yeni tarifeleri açıklaması bekleniyor.

Peşin ödeyecekler
BU üç ihale diğer elektrik dağıtım özelleştirmelerinden farklı oldu. ÖİB, ilk ihalelerde oluşan fiyatların ardından elektrik hizmetlerinin sürekli yatırım gerektiren bir iş olduğunu göz önüne alarak, bu sefer ihale sonucu fiyatın peşin ödenmesini karara bağladı. Böylelikle daha profesyonel ve finansman olarak yeterli şirketlerin dağıtım bölgelerini almasını hedefledi.


BUGÜN NELER OLDU