4 milyar dolar peşin

Üç elektrik, bir doğalgaz dağıtım özelleştirmesine 8 milyar $ veren Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı, ihale şartnamesi gereği 4 milyar $'ı peşin ödeyecek. Böylece Türkiye tarihinin en büyük peşin ödemesi yapılacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 09.12.2010 ABONE OL
İstanbul'un iki yakası ve İzmir'in elektriği ile Başkent'in doğalgazına 4 ayda 8 milyar dolar veren Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığında kurulan MMEKA Başkent Doğalgaz ve Anadolu Yakası Elektrik dağıtımının (AYEDAŞ) yaklaşık 3 milyar dolarlık ihale bedelini peşin ödeyecek. Boğaziçi ve Gediz'in ilk taksiti de eklendiğinde peşin ödeme tutarı 4 milyar doları aşacak. MMEKA ortağı Mehmet Kazancı SABAH'a yaptığı değerlendirmede, finansman olarak sıkıntı yaşamayacaklarını söyledi. İhale şartnamesi gereği AYEDAŞ ve Başkent doğalgaz ihale bedellerinin peşin ödenmesi gerektiğini hatırlatan Kazancı, "Finansman sorunumuz olsa, 3 yeni bölgeye teklif vermezdik. İhale teminatlarımızı sokağa atacak kadar çılgın değiliz" diye konuştu. Ağustos ayında ihalesini kazandıkları Boğaziçi, Gediz elektrik dağıtım ile Başkent Doğalgaz ihalelerinin onay sürecinde olduğunu hatırlatan Kazancı, "Rekabet Kurumu, Özelleştirme Yüksek Kurulu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun onay süreci devam ediyor. Bize sıra gelince ne yapacağımızı herkes görecek" dedi.

FİYATI İSTİKRARA VERDİK

Türkiye ekonomisinin 2001 krizinden bugünlere geldiğini anlatan Kazancı, "2001'de 5.5 milyar dolar bulamadığımız için ekonomi krize girdi. Bugün sadece elektrik dağıtımı ihalelerine özel şirketler 16 milyar dolar teklif ediyor, tek başlarına milyarlarca dolar kredi bulabiliyor. Bu, tamamen siyasi istikrarın ve doğru uygulanan ekonomi politikalarının sayesinde olmuştur. Biz bu fiyatı istikrara verdik" dedi.

Kardeşler şimdi de Hamitabat için kapışacak
ELEKTRİK dağıtım özelleştirmelerinde sık sık karşı karşıya gelen Mehmet Kazancı ve kardeşi Cemil Kazancı, üretim özelleştirmelerinde de birbirine rakip olacak. Üretim özelleştirmelerinde ilk olarak İstanbul'un yakınında olması nedeniyle stratejik konumu olan Hamitabat santrali vitrine çıkacak. İhale, yabancı şirketlerin yanı sıra kardeşlerin kapışmasına sahne olacak. Mehmet Kazancı ve Mehmet Emin Karamehmet ortaklığında kurulan MMEKA İstanbul'un iki yakasının da dağıtım ihalesini kazandı. Cemil Kazancı ise AKSA ile Trakya bölgesi ihalesinde ipi göğüsledi. Bu iki bölgeye yakınlığı nedeniyle Hamitabat'ta iki kardeş yarışacak.

NE ALDILAR ?
Boğaziçi Elektrik Dağıtım
İhale bedeli: 2 milyar 990 milyon dolar
Abone sayısı: 4 milyon
Net tüketim: 18.4 milyar kilovat
Kayıp kaçak oranı: yüzde 9.7
Abone başı fiyat: 747

AYEDAŞ
İhale Bedeli: 1 milyar 813 milyon dolar
Abone sayısı: 2.2 milyon
Net tüketim: 8.8 milyar kilovat
Kayıp kaçak oranı: yüzde 7.5
Abone başı fiyat: 808

Gediz Elektrik Dağıtım
İhale bedeli: 1 milyar 920 milyon dolar
Abone sayısı: 2.4 milyon
Net tüketim: 12.4 milyar kilovat
Kayıp kaçak oranı: yüzde 7.7
Abone başı fiyat: 800

Başkent Gaz
İhale bedeli: 1 milyar 211 milyon dolar
Abone sayısı: 1.990.650


BUGÜN NELER OLDU