Mavi yakalı zirvede

Sanayi 10 aylık kesintisiz büyümesini ekimde de sürdürdü. Son 5 yılın en yüksek üretimi yapıldı. Çarklar hızlandıkça, 'mavi yaka' denilen nitelikli sanayi işçisi bulmak zorlaştı, ücretler yükseldi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 09.12.2010 ABONE OL
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2010 Ekim ayı sanayi üretim endeksi sonuçları kesintisiz büyümeyi rekora taşıdı. Buna göre sanayi üretimi ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.8 oranında artarak son 5 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Üretimdeki kesintisiz artış ise 11 ayı buldu. Büyümenin başını yüzde 11.3 ile imalat sanayi çekti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 7.6 artış kaydedildi. Alt sektörler itibarıyla da en yüksek üretim artışı yüzde 31.9 ile motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında meydana geldi. Son rakamlar bir yandan sevindirirken diğer yandan nitelikli eleman sıkıntısını tekrar gündeme getirdi.

'200 BİN KİŞİ ARIYORUZ'
2011'in gündem maddesinin eleman sıkıntısı olacağını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, Türkiye'de işsizlik gibi bir sıkıntının artık söz konusu olmadığını asıl sorunun işe göre eleman bulamamak olduğunu belirtti. Dalgakıran sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'ye artık ucuz emek gücü için yatırım yapılan bir ülke değil. Tam aksine şu an bizim işçilik fiyatlarımız Avrupa ülkerinin seviyesine çıktı. Bizim sektörümüzde 200 bin nitelikli elemana ihtiyaç var."

BUGÜN NELER OLDU