Çalışana da sosyal yardım geliyor

Hükümet, sosyal yardım mevzuatında değişikliğe gidecek. Kayıtlı olarak çalışan ama geliri yetmeyenlere sosyal yardım verilmesi planlanırken, ölmüş eş ve anne-babadan dolayı maaş alanlar da uygulamadan yararlanacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
Hükümet, sosyal yardımlar konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda kayıtlı olarak çalışan ama geliri yetmeyenlere de sosyal yardım verilecek. Ölmüş eş ve anne-babadan dolayı maaş ya da devletten herhangi bir isim altında ödeme alanlar uygulamadan yararlanacak. Şu an yürürlülükte olan yasalara göre sosyal yardımlardan yararlanacak vatandaşların devletten maaş, ücret ismiyle hiçbir gelir almaması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kayıtlı olmama hükmünün tek istisnası, engelliler. Hükümet, 2011'de sosyal yardım mevzuatındaki bu hükümleri değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni sosyal yardım planını NTV'de katıldığı bir programda açıklayan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, yoksulluk riski altındaki kayıtlı çalışanlara da sosyal yardım verileceğini belirtti. Bakan Yazıcı, uygulamadan devletin ödeme yaptığı başka grupların da faydalanacağını belirtti. "Örneğin eşinden boşanmış kadın, babasından ötürü maaş alıyor olabilir" diyen Bakan Yazıcı, "Onun maaşı, 200-250 TL düzeyindedir. Konutu yok, başka bir geliri yok" şeklinde konuştu.

YOKSULLUK HARİTASI

Uygulama başlamadan önce TÜBİTAK'ın katılımıyla Türkiye'nin yoksulluk haritası çıkarılıyor. Yoksul kabul edilen nüfus, birinci, ikinci ve üçüncü derece olarak üç kategoriye ayrılacak. Hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları, sosyal yardımlarda bu derecelendirmeyi esas alacak. Çalışanlara yapılacak sosyal yardımın miktarı, kentlere, çocuk sayısına ve çocukların eğitim hayatında olup olmamasına göre değişecek.

BUGÜN NELER OLDU