Ezel'de gördü özel uçağıyla aldırdı

Ortadoğu'yu etkisi altına alan Türk dizileri Latin dünyasına da sıçradı. BAE'de izlediği Ezel dizisindeki takıları beğenen Meksikalı ünlü milyarder Bailleres'in eşi özel uçağıyla iki pilotunu Kapalıçarşı'da alışverişe gönderdi

Ekonomisi büyüyen, turizmde destinasyon olan, krizdeki performansı ile yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Türkiye şimdi de dizileriyle milyarderlerin dikkatini çekiyor. Geçenlerde Ortadoğu'yu toz duman eden Türk dizilerinin cazibesinin dünyanın diğer ucundaki bir işadamının eşini nasıl etkilediğini duyunca inanamadık. 8.3 milyar dolar servetiyle dünyanın ilk 100 zenginler listesinde 82'nci sırada bulunan 77 yaşındaki Meksikalı işadamı Alberto Bailleres'ın eşi Teresa, Birleşik Arap Emirlikleri'nde televizyon izlerken "Ezel" dizisindeki Cansu Dere'nin takısı dikkatini çekmiş. Yardımcılarına bir araştırma yaptırmış. Takıların İstanbul'da yapıldığını öğrenince özel uçağı ile iki pilotunu Kapalıçarşı'ya göndermiş. Hem Cansu Dere'nin takısından aldırmış, hem de eşinin doğum günü için 15 bin dolarlık aynı zamanda kolye olan altın gözlüğü sipariş etmiş. Pilotlar iki gün İstanbul'da ürünlerin hazırlanmasını beklemiş, ürünleri satın alıp, patronlarına götürmüş. İşadamının eşinin dikkatini çeken mücevherler Boybeyi firmasının.

KOÇ MÜZESİ İLE RİNG YAPACAK

Boybeyi Mücevherat 1881'de kurulmuş. Bugün 10 milyon dolar ciro yapıyor. İşin başında dördüncü kuşaktan Mete Boybeyi var. Boybeyi'nin Kapalıçarşı'da üç mağazası yer alıyor. Çarşı içinde 'Çukur' olarak tabir edilen yerde Boybeyi'ne ait. Burası Osmanlı döneminde karakolmuş. Hatta 2. Mahmut buraya haremini getirirmiş. Kadınlar rahat rahat mücevherleri deneyebilsinler diye. Osmanlı'nın çöküş döneminde satılmış ve muhallebici olmuş. 40 yıl önce de Boybeyi alarak mücevher mağazası yapmış. Şimdi üst katı müzeye dönüştürecek. Müze bitince Rahmi Koç Müzesi ile arasında ücretsiz ring seferleri düzenlenecek.

1 milyar Çinli daha yeni altını keşfediyor
Yabancı müşterileriniz var mı?
Pul koleksiyonu gibi taş biriktirenler var. Koleksiyon ile taşları tamamlamaya çalışıyorlar. Mücevher artı taş koleksiyonu yapan var... Filipinlerde böyle bir müşterimiz var. Adalet bakanı... Japon prensi Tomohito Mikasa bu yaz bize geldi ve değerli taşlar satın aldı.

Değerli taşa ve mücevhere en çok ilgi hangi ülkelerde?
Bugün Çin'de nereden baksan 2.5 milyar insan yaşıyor. Bunlara Endonezya'yı Filipinler'i koy. Dünyanın nereden baksan 3.5 milyarı o bölgede yaşıyor ve bunlar hep lükse aç... Çok meraklılar, deli gibi Avrupa'dan mücevher ve taş topluyorlar. Çinli bugüne kadar altınla tanışamamış, tanışması geç olmuş. 1 milyar Çinli daha yeni altını keşfediyor. Bir düşünün. Ruslarda öyleydi ilk geldiklerinde 100 dolara alanlar şimdi bin dolarla alıyor.

Çok pahalı mücevher devri bitti
Altının modası var mı?
Altın her zaman altın. Değişen bir şey değil. Yenilenen teknolojiyle üretilecek bir yapı da değil. Bunu her yerde çok derin bir şekilde hissettiriyor.

En değerli ürününüz ne kadar?
En değerli ürün 300 bin dolar.

Son zamanlarda mücevher merakı hangi yönde?
Büyük markalar var. Ulaşamıyorsunuz. Ulaşılamayacak bir rakam veriyorlar. Aslında ürün, gerçek fiyatının çok altında. Bu devir bitti artık. Müşterinin odaklandığı iki şey var artık. İyiyi, uygun fiyata almak. İyinin içinde tasarım olması, kullanılabilinir olması, sınırlı adette üretilmesi ve ileride de para etmesini istiyor. Bende işte bu yüzden mücevheri 4 boyutlu yapıyorum.

GÖZLÜK DÜNYADA TEK
Ezel dizisindeki Eyşan'ın (Cansu Dere) mücevherleri Boybeyi'ne ait. Firmanın en önemli farkı çok geniş bir fiyat skalasında tasarım mücevherler sunmaları. Hepsinin dizaynı yurtdışında bu işin ustası insanlar tarafından yapılıyor. Meksikalı işadamının satın aldığı gözlük 22 ayar altın ve katlanabilir. Hatta kolye yapıp boyna asılabiliyor...

BUGÜN NELER OLDU