Koç'tan 'eksen' övgüsü

TUSIAD YİK Başkanı Koç, "Dünyanın değer yaratan alanları batıdan doğuya kayıyor. Türkiye de buna göre pozisyon alıyor" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Ankara'da toplandı. YİK Başkanı Mustafa Koç uzun zamandır tartışılan 'Türkiye'nin ekseni Doğu'ya kayıyor' diyenlere cevap niteliğinde bir konuşma yaptı. Türkiye'nin dış politikada izlediği yolun doğru olduğunu söyleyen Koç, "Bu dönemde, 'eksen kayması' yorumuna maruz kalmamız, bazı söylemlerin, diplomatik eylemlerin önüne geçmesinden kaynaklandı. Oysa, dünyanın değer yaratan alanları nispi olarak Türkiye'nin batısından doğusuna doğru kayıyor. Türkiye de bu değişime göre pozisyon alıyor. TÜSİAD olarak, bu pozisyon alışın doğru olduğunun altını çizdik ve Türkiye'nin aslında şimdi gerçek bir ilişki ve iletişim köprüsüne dönüştüğünü anlatmaya çalıştık. Ülkemiz Batı Dünyası ile ilişkilerini güçlendirdikçe Doğu'nun tercih edeceği bir ortak haline geliyor. Doğu Dünyası ile güçlü ilişkiler tesis ettikçe de, Batı'nın vazgeçemeyeceği bir ortak konumuna yükseliyor" dedi.

SICAK PARA YORUMU

Dünyada yaşanan kur savaşlarına karşı hükümetin ve muhalefetin tedbir almasını isteyen Koç, sıcak paraya çözüm için ek vergi yerine sıkı maliye politikası ve yapısal reformları önerdi.
BUGÜN NELER OLDU