Sıcak para, yaşadığınız günlerin kötüye gitmesidir

Eski IMF Başkanı Rodrigo de Rato, gelişmekte olan ülkelerdeki sıcak para akışına dikkat çekerek, "Sıcak sermaye, gelişmekte olan ülkelerde yaşamakta olduğumuz günlerin daha kötüye gitmesidir" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) 25'inci yılına özel düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan IMF eski Başkanı Rodrigo de Rato, gelişmekte olan piyasalardaki sıcak para akışına dikkat çekerek uyarıda bulundu. Para politikasının gelişmekte olan ekonomiler için de güç olduğunun altını çizen Rato, "Bu konuda Türkiye başarılı. Brezilya'ya, Endonezya'ya, Tayvan'a, Kore'ye gidin. Buralarda insanlar bazı imkanlar arıyor. Avrupa'da faizler 1, başka yerlerde 0, Türkiye'de 7, Brezilya'da 7. Herkes buraya geliyor, para buraya akıyor" dedi. Bu paranın, çok güç para politikası yönetimi gerektirdiğine dikkat çeken Rato, makro ekonomik politikaların kullanılabileceği önerisinde bulundu. Rato, "Umarız bunlar başarılı olacaktır fakat bütün tartışma burada. Etkili kontroller, sermaye kontrolleri, idari kontroller, vergi akışları ve gelişmekte olan ülkelerde patlayacak bir balon olması nasıl önlenebilir" tartışmalarına dikkat çekti.

ENFLASYON SORUN OLABİLİR

Rodrigo de Rato, "Sıcak sermaye, gelişmekte olan ülkelerde yaşamakta olduğumuz günlerin daha kötüye gitmesidir. Enflasyon önemli fakat parasal koşullar da gelişmekte olan ekonomilerde önemli. Enflasyon, endüstrileşmiş ülkelerde ciddi sorun değil, ancak bazı gelişmekte olan ekonomilerde ilerde sorun olabilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU