Angusa bile yatak yaptı

Sünger ve inovatif yatak üreticisi İşbir, hayvanlar için de yatak üretti. Süt verimini yüzde 35 artıran yataklar Tarım İşletmeleri'nin çiftliklerinde denenmeye başladı bile

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 12.12.2010 ABONE OL
Masaj yapan ve sabah alarmla uyandıran yatak üretiminin ardından inovasyon çalışmalarına devam eden İşbir, bu kez de hayvanlara el attı. Süt veren hayvanların verimini artıracak bir yatak üzerinde çalıştıklarını belirten İşbir Genel Müdürü Metin Gültepe, "İnsanların konforu için yatak üreten bir firmanın hayvanlar için yatak üretmesi nasıl algılanır endişesi duymadık desem yalan olur. Ama en sonunda bu ürünün çok faydalı bir model olacağını düşündüğümüz için üretmeye karar verdik" dedi. Yapılan araştırmaların süt veren hayvanların dinlenerek verimlerini yüzde 35 ve üzerinde artırdıklarını ortaya çıkardığını dile getiren Gültepe, "Beton zemin üzerinde dizlerini kırdıklarında acı çeken hayvanlar olabildiğince az dinlenmeyi seçiyor. Böyle olunca da yeterince dinlenemeyen hayvanın süt verimi düşüyor" dedi. Modelin deneme çalışmalarına Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliklerinde başladıklarını ifade eden Gültepe, "10 bin adet yatağı ürettik. Proje gayet başarılı gidiyor. İlerleyen dönemlerde süt firmalarıyla görüşmeler yapacağız" dedi.

TEK TUŞLA YUMUŞAKLIK AYARI
Şu sıralar sertliği ayarlanabilir yatak üzerinde de Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Gültepe, şunları söyledi: "Bu proje için 5-6 yıl önce çalışmaya başladık. Hollandalı bir firmayla bu proje için ortaklık yapacağız. Onlar know-how'larını biz de üretim gücümüz ve piyasa tecrübemizi ortaya koyacağız." İnsanların zaman içinde yatakla ilgili sertlik beklentisinin değiştiğine dikkat çeken Gültepe, "Kişilerin kendi yattıkları tarafı ayarlayabilecekleri bir ürün üzerinde çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. 2011'in ortasında Uyku Merkezleri'mizde satmaya başlarız" dedi.

Yatak ve süngerde birçok ilke imza attı
Sabahları uyanmakta zorluk çekenler için alarmlı yatak
Tamamen hindistancevizi liflerinden ve pamuktan üretilen doğal bebek ve çocuk yatağı
Yataklarda vücut basıncının eşit olarak dağılmasını sağlayarak, vücut ağrılarını önleyen visco tipi yataklar
Kişinin isteğine göre yumuşaklık derecesi ayarlanabilen yatak

BUGÜN NELER OLDU