Jet set sokağını buldu

Tarihi Akaretler lüks mağazalar ve restoranların gitmesinin ardından yitirdiği popülaritesini, açılan galeriler ve eğlence sektörünün dikkat çeken ismi Emre Ergani ile tekrar kazanacak. Akaretler yeni dönemde İstanbul'un Chelsea'sı olacak

Pazar 12.12.2010
ABONE OL
Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım'ın da bir süre oturduğu Akaretler Sıraevler'in serüvenini biliyorsunuz. Bir ara bakımsızlıktan mezbeleliğe dönüşen bu tarihi bölgeyi önce Net Holding, sonra da işadamı Serdar Bilgili'ye kiraladı. Bilgili, 75 milyon dolar harcayarak bölgeyi restore ettirdi. 56 konut, 34 mağaza ve kendi işlettiği W Hotel'i yaptırdı. İlk başta hızlı bir açılışla İstanbul jet set'in gözdesi oldu Akaretler. 7.5 milyon dolar harcayan işadamı Cem Boyner, dünyanın ünlü lüks markaların mağazalarını açtı. Bir anda Beşiktaş'ın doğal yapısından uzaklaşıp, lüksün merkezi haline gelen bu bölge ilk hevesin ardından eski popülerliğini yitirdi. Önce Konyalı ve Pastorito adlı restoranlar, ardından W Otel'in içindeki dünyaca ünlü Spice Market adlı restoran kapandı. Mağazalar ise beklenen performansı gösteremedi.

AMERİKA'NIN EN İYİ GALERİSİ

Tüm bu olumsuz havanın yaşadığı günlerde Serdar Bilgili hemen kolları sıvadı ve bölgeyi hareketlendirecek, daha fazla insanın gelmesini sağlayacak çalışmalar yaptı. Önce yiyecek, içecek ve eğlence sektöründe son yıllarda başarısı ile dikkat çeken Emre Ergani ile anlaştı. Akaretlerin gastronomisi ona emanet edildi. Ardından gençlerin, tasarımcıla rın, sanat ve medya çevresinin de ilgi göstereceğini birtakım konseptler gerçekleştirildi. Akaretler, lüks mağazaların damgasını vurduğu değil, jet set'in ilgi göstereceği kültür sanat ağırlıklı bir oluşuma dönüştü. Bunun ilk adımı da yeni açılan galerilerle oldu. Bu galerilerden ilki Enka'nın patronu Şarık Tara'nın kızı Leyla Tara Suyabatmaz tarafından açıldı. Ardından ise Amerika'nın en prestijli ve moda galerisi Paul Kasmin Gallery (Arzu Komili), Galerist (Murat Pilevneli, Melkan Tabanlıoğlu, Taha Tatlıcı), Haremlique (Caroline Koç), Sevan Bıçakçı (Brooke Shields, Güler Sabancı'nın tasarımcısı) ve Autoban (Seyhan Özdemir, Sefer Çağlar) ile yeni yerlerinde açıldı.

'W, dünyada ilk kez lokal biriyle çalışıyor'

EMRE Ergani, aralıktan itibaren Akaretler ve W Hotel'deki bütün banket, yiyecek- içecek, eğlence sektörünün kendisine bağlandığını belirterek, "Starwood Grubu lokal anlamda ilk kez böyle bir anlaşma yaptı. Görüşmelerimiz 3 ay sürdü. 200 sayfalık kuralları var. Şimdi en büyük hayalim, dünyanın herhangi bir yerinde açılan W Hotel'in yiyecek-içecek operasyonunu da alabilmek" dedi.

'700 kişiye istihdam sağlıyorum'
ŞU anda bütün işletmelerinde 700 kişi istihdam ettiğini söyleyen Ergani, "Sadece Akaretler'de benim 122 adamım var. Artık büyük bir aileyiz. Önümüzdeki yaz Alaçatı'da Biber Bar'ı açıyorum, ayrıca Gökhan Çarmıklı'nın 7800 Çeşme'nin bütün eğlence ve yiyecek-içecek operasyonunu yöneteceğim" diye konuştu.

"Bu bölge İstanbul'un Chelsea'si olacak"
ERGANİ, şunları söyledi: "Bu galerilerle birlikte magazin sayfalarında boy gösteren cemiyet hayatının ünlü isimlerinin dışında İstanbul'un entelektüel kesimi de Akaretler'e uğrayacak. Genç tasarımcıların ürünlerini sergiledikleri pop-up mağazalar, sanatla ilgili bazı kurs ve atölye çalışmaları, gazetecilerin, edebiyatçıların, sinema dünyasının da müdavimleri arasında yer aldığı bir yer olacak. Bütün restoran ve kafeleri ile birlikte burası gelecekte Londra'nın Chelsea bölgesi gibi bir destinasyon olacak."

Bilgili: Gayrimenkulleri en iyi işletmecilerle yönetiyoruz
BİLGİLİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili de geliştirdikleri gayrimenkulleri en iyi işletmecilerle yönettiklerini belirterek, "W Istanbul'un işletmecisi Starwood bunlardan biri. Bir ara Jean Georges ile çalıştık ancak istediğimiz verimi alamadık. Biz de Türkiye'de yeme-içme dünyasının nabzını en iyi tuttuğuna inandığımız Emre Ergani ile işbirliğine girdik. Burası İstanbul'un önde gelen merkezlerinden biri haline gelecek" dedi.

https://www.sabah.com.tr