Patronların sıcak para isyanı

Sıcak paraya önlem isteyen TİSK Başkanı Kudatgobilik, "Tarih bize sıcak para politikasının eninde sonunda duvara tosladığını gösterdi" diye konuştu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 12.12.2010 ABONE OL
Aylardır ihracatçıya sıkıntı yaşatan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Önlem şart" dediği sıcak para patronları isyan ettirdi. Ekonomi yönetiminin yeterli önlem almadığı portföy yatırımlarının tahribatı Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) 24'üncü Genel Kurulu'na damga vurdu. TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, sıcak paranın kontrol altına alınması ve dövizdeki ucuzlama seyrinin durdurulması gerektiğini söyledi. Esnek kur politikası izlenirken TL'nin aşırı değer kazanmaması için önlem alınmasının gerekliliğine işaret eden Kudatgobilik, "Tarih bize sıcak para politikasının eninde sonunda duvara tosladığını göstermektedir" uyarısında bulundu. Kudatgobilik, istihdamda vergi, sigorta primi ve kıdem tazminatı yükleri azaltılmasının gerekliliğine işaret etti.

BÜYÜME UMUT VERİCİ

Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 4-5 büyüme hızı perspektifinin Türkiye'nin kalkınma hedeflerine varmasına yetmeyeceğini dile getiren Kudatgobilik, "Büyüme hızı en az yüzde 7-8'lerde ve sürdürülebilir olmalıdır. Bu yıl beklenen yüzde 8.2'lik büyüme bu bakımdan ümit vericidir" dedi.

'Teşvik sistemi yıl sonu açıklanacak'

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin yıl sonuna kadar açıklanacağını söyledi. Yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ürün ve ihracat yapısının Türkiye'nin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, yeni teşvik sisteminde yüksek teknolojili ve katma değerli sektörlerin hak ettiği yeri alacağını vurguladı. Çağlayan, büyük projelerin desteklendiği 12 sektör sayısının ise yeniden gözden geçirildiğini ifade etti. Çağlayan, Türkiye'nin ekseni kaydı diyenlere söylenecek tek şeyin kendi eksenlerini kontrol etmeleri olduğunu belirterek, "Kayan Türkiye'nin ekseni değil, kayan dünyanın eksenidir'' dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de kayıtdışı konusunda kültür oluşturulması gerektiğini belirtti.

'Sıcak paraya teslim olmayalım'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sıcak paradan Türkiye'de büyük para kazanıldığını, dolar bazında yıllık yaklaşık yüzde 5.9 faiz verildiğini dile getirerek, "Yabancı sermaye gelecek, Türkiye'de yatırım yapacak, istihdam yaratacak, başımızın üstünde yeri var. Ona gelmesi için özel teşvik verelim. Ama Türkiye sıcak para spekülatörlerine teslim edilen bir ülke olmamalı" diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın da son zamanlarda "Sıcak paraya karşı önlem almazsak tehlikeli olur" dediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Üretmeyen ekonomi çökmeye mahkumdur" dedi. Kılıçdaroğlu, sıcak paraya teslim olan bir ekonominin sağlıklı büyüyemeyeceğini, üretim endeksli yeni bir büyüme modeline geçilmesi gerektiğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU